Soczewica to cenna roślina strączkowa. Poznaj jej niezwykłe właściwości zdrowotne. Dowiedz się, jak łatwo uprawiać ją w ogrodzie. Odkryj proste sposoby na pyszne dania z soczewicy.

Czym jest soczewica?

Soczewica jadalna (Lens culinaris) należy do rodziny bobowatych. To roślina strączkowa uprawiana od starożytności. Znaleziono jej nasiona sprzed ponad 8000 lat. Soczewica pochodzi z Azji Środkowej. Dziś uprawia się ją na całym świecie. Jest jednoroczną lub dwuletnią rośliną. Dorasta do 70 cm wysokości. Kwiaty soczewicy są niebieskie. Owoce to zwisające strąki. Każdy strąk kryje od 1 do 3 nasion.

Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne soczewicy

Soczewica to prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Zawiera dużo białka roślinnego. W 100 g surowej soczewicy jest nawet 25 g białka. W gotowanej soczewicy białka jest około 9-11,4 g. Soczewica dostarcza sporo błonnika pokarmowego. W 100 g jest go około 7,9 – 10,7 g. Błonnik wspiera pracę przewodu pokarmowego. Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Soczewica ma niski indeks glikemiczny. IG zielonej soczewicy wynosi 25. Czerwona soczewica ma IG 30. Żółta soczewica ma IG 35. To korzystne dla osób z cukrzycą i nadwagą. Soczewica zawiera witaminy z grupy B. Jest źródłem witaminy B1, B2, B6. Dostarcza kwas foliowy (witamina B9). Zawiera witaminę C, E, K i A. Kiełki soczewicy zwiększają zawartość witamin. Soczewica dostarcza ważne minerały. Znajdziemy w niej żelazo, magnez, potas. Zawiera też cynk i fosfor. W 100 g gotowanej soczewicy jest 2,6-3.33 mg żelaza. Soczewica ma mało tłuszczu i sodu. Zawiera fitoestrogeny. Mogą one łagodzić objawy menopauzy. Soczewica wspiera układ odpornościowy. Pomaga w walce z anemią. Przeciwdziała rakowi jelita grubego. Regularne spożycie soczewicy korzystnie wpływa na serce. Obniża poziom cholesterolu. Pomaga regulować ciśnienie krwi. Soczewica wspiera zdrową mikrobiotę jelitową.

Ile kalorii ma soczewica?
Zobacz też:  Papryka półostra Rokita – uprawa, charakterystyka i zastosowanie

Kaloryczność soczewicy zależy od formy. 100 g surowej soczewicy to około 330-352 kcal. 100 g gotowanej soczewicy dostarcza około 116-153,5 kcal.

Czy soczewica jest dobrym źródłem białka?

Tak, soczewica jest świetnym źródłem białka roślinnego. Zawiera od 25% do 35% białka w suchej masie. Może z powodzeniem zastąpić mięso w diecie. Soczewica zawiera 12 niezbędnych aminokwasów.

Rodzaje soczewicy

Istnieje wiele odmian soczewicy. Różnią się kolorem, smakiem i czasem gotowania. Najpopularniejsze typy to czerwona, zielona, brązowa i czarna. Czerwona soczewica gotuje się najszybciej. Trwa to około 15 minut. Szybko rozgotowuje się na papkę. Jest idealna do zup i przecierów. Zielona soczewica gotuje się około 30 minut. Nie rozpada się podczas gotowania. Nadaje się do sałatek i farszów. Brązowa soczewica ma intensywny smak. Wymaga namaczania i dłuższego gotowania. Świetnie sprawdza się w pasztetach i kotletach. Czarna soczewica, zwana Beluga, przypomina kawior. Ma gęstą konsystencję. Wymaga namaczania i dłuższego gotowania. Jest dobra do sałatek. Inne odmiany to żółta, koralowa, pomarańczowa. Mają łagodniejszy smak. Czas ich gotowania jest krótszy.

Uprawa soczewicy w ogrodzie

Uprawa soczewicy jadalnej nie jest skomplikowana. Nawet początkujący ogrodnicy mogą cieszyć się zbiorami. Soczewica to roślina dnia długiego. Potrzebuje dużo słońca. Dobrze rośnie w umiarkowanym klimacie. W Polsce najlepiej udaje się na wschodzie kraju. Soczewica nie toleruje mrozu. Może znieść niewielkie przymrozki podczas kiełkowania. Potrzebuje gleby lekkiej i przepuszczalnej. Optymalne pH gleby to 6,0-7,5. Unikaj gleb ciężkich i podmokłych. Gleba powinna być bogata w materię organiczną. Warto dodać kompost lub obornik. Soczewicę można siać wczesną wiosną. Zrób to, gdy temperatura gleby osiągnie 5-10°C. Siew jest możliwy od końca marca do kwietnia. Można też siać jesienią. Nasiona siej na głębokość 2-3 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić 20-30 cm. W rzędzie zachowaj odstęp 2-5 cm. Optymalna gęstość to 100-120 nasion na m². Soczewica wzbogaca glebę w azot.

Zobacz też:  Pomidor Awizo F1 – Wczesny, Plenny i Odporny. Idealny Wybór do Twojego Ogrodu.

Przygotowanie gleby i siew

Przygotuj glebę przed siewem. Przekop ją i usuń chwasty. Dodaj kompost lub obornik. Gleba powinna być przepuszczalna. Możesz użyć dolomitu do regulacji pH. Namocz nasiona na noc przed siewem. To przyspieszy kiełkowanie. Siej nasiona w rzędach. Zachowaj odpowiednie odstępy. Optymalna temperatura kiełkowania to 4-5°C. Kiełkowanie trwa 6-12 dni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *