Kostrzewy to wszechstronne trawy. Znajdują zastosowanie w ogrodach i rolnictwie. Artykuł wyjaśnia ich wymagania i sposoby uprawy.

Charakterystyka Kostrzew – Trawy Ozdobne i Użytkowe

Kostrzewa (Festuca) należy do rodziny wiechlinowatych. Rodzaj ten obejmuje kilkaset gatunków. Na świecie zidentyfikowano ich nawet 450. W Polsce występuje ponad 30 gatunków dziko. Kostrzewy osiągają różne wysokości. Mogą mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Kostrzewa łąkowa bywa wyższa. Jej łodyga dorasta do 1,2 metra.

Kostrzewy dzielimy na ozdobne i użytkowe. Znane gatunki ozdobne to kostrzewa sina (Festuca glauca) i kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia). Kostrzewa łąkowa (Festuca pratensis) to ważna roślina pastewna. Wiele odmian traw łąkowych ma nazwy w cennikach. Istnieje około 500 000 odmian traw łąkowych.

Kostrzewa Sina i Miotlasta – Efektowne Trawy Ozdobne

Kostrzewa sina tworzy atrakcyjne kępy. Kępy mają do 30 cm wysokości. Liście są sinoniebieskie. Nie tracą barwy nawet zimą. Kostrzewa sina 'Azurit’ utrzymuje niebieskie zabarwienie przez cały rok. Kostrzewa miotlasta 'Teddybar’ tworzy zwarte kępki. Przypominają one niedźwiedzie futro. Kostrzewa zakwita od maja do sierpnia. Produkty ozdobne wiechy. Kostrzewa sina 'Golden Toupee’ wytwarza brązowe kwiatostany. Dzieje się to od czerwca do lipca. Kwiatostany kostrzewy 'Azurit’ osiągają do 30 cm.

Wymagania i Uprawa Kostrzew Ozdobnych

Kostrzewy potrzebują stanowisk słonecznych. Pełne słońce zapewnia intensywny niebieski kolor liści. Gleba powinna być lekka i przepuszczalna. Idealna jest gleba piaszczysta. Optymalne pH wynosi 5.5-7.5. Gleba musi być dobrze zdrenowana. Kępy najlepiej sadzić w ekspozycji na południe lub zachód. System korzeniowy jest mocno rozwinięty. Roślina pobiera składniki nawet ze słabego podłoża.

  • Uprawiaj kostrzewy na stanowiskach słonecznych.
  • Zapewnij glebę dobrze zdrenowaną.
  • Podlewaj w okresie upałów.
  • Unikaj nadmiernego podlewania.
  • Usuwaj martwe liście na wiosnę.
  • Regularnie przycinaj dla utrzymania atrakcyjnego wyglądu.
Zobacz też:  Ile gorczycy na hektar? Praktyczny przewodnik dla rolników

Podlewanie raz w tygodniu wystarczy. Dotyczy to okresu bezdeszczowego. Kostrzewa sina jest odporna na mróz. Wytrzymuje temperatury do -30°C. Żywotność kęp wynosi od 3 do 5 lat.

Rozmnażanie i Zabezpieczanie Kostrzew Ozdobnych

Rozmnażanie kostrzew jest proste. Można je przeprowadzać przez podział kęp. Inną metodą jest wysiew nasion. Podział kęp wykonuje się co 3-4 lata. Zabieg ten przedłuża żywotność roślin. Wysiew nasion można zrobić do doniczek. Rośliny można zabezpieczać na zimę. Stosuje się agrowłókninę lub korę. Mulczowanie gleby kompostem jest korzystne.

W jaki sposób rozmnożyć kostrzewę?

Kostrzewę można rozmnożyć przez podział kęp lub wysiew nasion.

Jak zabezpieczyć kostrzewy na zimę?

Kostrzewy można zabezpieczyć na zimę agrowłókniną lub korą.

Czy trawa kostrzewa choruje?

Artykuły źródłowe nie podają szczegółów o chorobach kostrzewy ozdobnej, skupiają się na pielęgnacji zapobiegającej problemom.

Kostrzewa Łąkowa – Cenna Trawa Pastewna i Gazonowa

Kostrzewa łąkowa to wieloletnia roślina zielna. Należy do rodziny zbóż. Występuje w strefie umiarkowanej Europy i Azji. Została introdukowana na inne kontynenty. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. To roślina uprawna. Jest jedną z najlepszych traw pastewnych. Trawa szybko rośnie. Jest łatwa w pielęgnacji. Jest odporna na czynniki zewnętrzne. Niskie temperatury nie stanowią problemu. Rośnie lepiej niż inne gatunki w niskich temperaturach. Jest wytrzymała na mróz. Źle znosi suszę i zacienienie. Rośnie na łąkach i pastwiskach. W górach dociera do piętra kosówki. Może istnieć w jednym miejscu przez 8-15 lat.

Morfologia i Wymagania Kostrzewy Łąkowej

Łodyga kostrzewy łąkowej osiąga do 1,2 metra. Korzenie sięgają głębokości 50 cm. Większość korzeni jest w 20 cm od powierzchni. Liście mają długość 10–30 cm. Ich szerokość wynosi 3–5 mm. Kwiatostan to luźna wiecha. Ma długość 10–20 cm. Kwitnie w końcu maja i w czerwcu. Kwitnienie trwa 6–8 dni. Kwitnienie zaczyna się od drugiego roku po posadzeniu. Kłoski mają 15 mm długości. Mają kolor zielony lub jasnofioletowy. Nasiona mają 4-8 mm długości. Ich szerokość to 0,9-1,8 mm. Grubość nasion wynosi 0,6-1,2 mm.

Zobacz też:  Przycinanie brzoskwini – klucz do obfitych zbiorów

Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i żyznych. Dobra jest gleba gliniasta. Powinna mieć neutralne pH. Glebę można nawozić. Stosuje się kompost, biohumus, obornik.

Zastosowanie i Odmiany Kostrzewy Łąkowej

Kostrzewa łąkowa jest używana jako pasza dla zwierząt. Służy też do dekoracji trawników. Jest to trawa gazonowa. Ma wysoką wartość paszową. Zawiera dużo błonnika i białka. Wartość paszowa wynosi 8 wg Klappa. Ruń kostrzewy łąkowej idealnie nadaje się do łączenia z roślinami motylkowymi. Lepszą tolerancję ma na użytkowanie kośne niż wypasanie.

Popularne odmiany to Barayka, Barvital, Vera, Dedinovskaya 8, Penzenskaya 1. Odmiana Barayka osiąga 70-80 cm. Odmiana Vera ma 80-90 cm. Penzenskaya 1 dorasta do 60 cm. Wszystkie odmiany były diploidalne. Nowe odmiany są tetraploidalne. Poprawiły one jakość paszy. Nowe odmiany to m.in. Baltas, Lieherold, Preval. Charakteryzują się wysoką wydajnością. Mają dużą gęstość darni. Posiadają zrównoważony potencjał plonowania. Roślina ma wysokie właściwości dekoracyjne.

Oto przykładowe plony odmian z 1 hektara:

Odmiana Plon z 1 hektara
Barayka 27,2 centów
Barvital 34,1 centów

Uprawa i Pielęgnacja Kostrzewy Łąkowej

Sadzenie kostrzewy łąkowej najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Optymalny czas to kwiecień. Kiełkowanie trwa około 10 dni. Przy wahaniach temperatury może się wydłużać. Pierwsze pędy pojawiają się po 2 tygodniach. Pełne pokrycie uzyskuje się po 3-4 tygodniach. Czas koszenia to po 30-35 dniach od wiosennej wegetacji. Pielęgnacja obejmuje podlewanie i nawożenie. Ważna jest też wertykulacja i koszenie.

  • Unikaj deptania kostrzewy łąkowej.
  • Sadź ją w miejscach nie uczęszczanych.
  • Regularnie koś i podlewaj.
  • Wykorzystuj mieszanki z innymi roślinami.
  • Mieszanki mogą zawierać życicę, koniczynę białą, bluegrass.
  • Sadź wczesną wiosną.

Wady kostrzewy łąkowej to słaba tolerancja na deptanie. Wymaga częstych koszeń. Konieczna jest terminowa pielęgnacja. Mimo to, jest odporna na warunki atmosferyczne. Ma wysoką wartość paszową i dekoracyjną.

„Zareczny Maksym Waleriewicz, agronom z 12-letnim stażem, nasz najlepszy ekspert ogrodniczy.”

Zastosowanie Kostrzew w Ogrodzie i Krajobrazie

Kostrzewy ozdobne doskonale sprawdzają się w ogrodach. Można je sadzić jako rośliny obwódkowe. Nadają się na rośliny okrywowe. Pięknie prezentują się w kompozycjach. Łącz je z innymi bylinami. Dobrzy towarzysze to rudbekie, jeżówki, lawenda, rozchodniki. Pasują też do irysów i tulipanów. Stosuje się je na skalniakach i zagonkach. Trend na ograniczenie wymagań pielęgnacyjnych sprzyja kostrzewom. Są to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie. Kreatywne kompozycje z traw ozdobnych są modne.

Zobacz też:  Blekot pospolity – jak rozpoznać i zwalczać trującą roślinę?

Kostrzewa łąkowa znajduje zastosowanie w rolnictwie. Jest kluczowym składnikiem mieszanek pastewnych. Używa się jej do tworzenia użytków zielonych. Jest też trawą gazonową. Można ją wykorzystać do kształtowania krajobrazu. Coraz większe zainteresowanie jest naturalnymi trawnikami. Kostrzewa łąkowa wpisuje się w ten trend. Zastosowanie kostrzewy łąkowej jako trwałej dekoracji krajobrazowej rośnie.

Pielęgnacja kostrzew w ogrodzie obejmuje usuwanie martwych liści wiosną. Należy usuwać przekwitnięte wiechy. Podlewanie jest potrzebne w okresie suszy. Mulczowanie gleby wokół roślin kompostem jest zalecane. Podział kęp co kilka lat odmładza rośliny. Zabezpieczanie na zimę agrowłókniną jest dobrą praktyką.

Oto porównanie wysokości popularnych odmian kostrzew ozdobnych:

Odmiana Wysokość kępy
Kostrzewa sina (ogólnie) do 30 cm
Kostrzewa miotlasta (ogólnie) kilkanaście do kilkudziesięciu cm
Kostrzewa sina 'Azurit’ kilkanaście do kilkudziesięciu cm
Kostrzewa sina 'Golden Toupee’ kilkanaście do kilkudziesięciu cm
Kostrzewa miotlasta 'Teddybar’ kilkanaście do kilkudziesięciu cm

Tabela przedstawiająca przybliżone wysokości popularnych odmian kostrzew ozdobnych.

Zobacz także:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *