Kietrz to miasto położone na południu województwa opolskiego. Znajduje się w powiecie głubczyckim. Kietrz leży na Płaskowyżu Głubczyckim, nad rzeką Troją. Miasto posiada długą historię i jest ważnym ośrodkiem rolniczym w regionie.

Położenie i charakterystyka Kietrza

Kietrz zajmuje obszar 18,75 km². Leży w malowniczej okolicy. Miasto położone jest nad rzeką Troją. Znajduje się na południu Płaskowyżu Głubczyckiego. To teren w województwie opolskim. Kietrz należy do powiatu głubczyckiego. Jest częścią historycznych Moraw. Stanowi morawską enklawę. Otacza ją terytorium Górnego Śląska. Współrzędne geograficzne to 50°04′45″N 18°00′32″E. Kod pocztowy Kietrza to 48-130. Strefa numeracyjna to (+48) 77.

Gdzie dokładnie leży Kietrz?

Kietrz leży w województwie opolskim. Znajduje się w powiecie głubczyckim. Położony jest nad rzeką Troją. Leży na Płaskowyżu Głubczyckim.

Historia Kietrza – od średniowiecza do współczesności

Historia Kietrza sięga średniowiecza. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1321 roku. Niektóre źródła podają wzmianki z XII wieku. Prawa miejskie Kietrz uzyskał w XIII wieku. Historycznie miasto należało do biskupstwa ołomunieckiego. W 1742 roku Kietrz znalazł się w granicach Królestwa Prus. Miasto doświadczyło zniszczeń w XVII wieku. Były to pożary i wojny. Potem miasto zostało odbudowane.

W XIX wieku Kietrz się rozwijał. Powstał przemysł włókienniczy. W 1848 roku otwarto tkalnię. Była to filia fabryki Samuela Fränkla. Rozwinęła się także kolej. Okres wojen przyniósł kolejne zniszczenia. Podczas II wojny światowej działały tu obozy jenieckie. Były to Stalag 338 i Stalag 348. Funkcjonował też Polenlager 92. Armia Czerwona wkroczyła do Kietrza 31 marca 1945 roku. Po wojnie zniszczone centrum zostało spalone. Wojska radzieckie dokonały podpaleń. Ludność niemiecka została wysiedlona po 1945 roku. W 1946 roku zatwierdzono obecną nazwę miasta. W latach 1945–1991 stacjonowała tu strażnica WOP. Później była to Straż Graniczna. Działała do 2006 roku.

Po I wojnie światowej Kietrz powrócił do Polski. Podczas II wojny światowej zajęli go Niemcy. Po wojnie nastąpiła odbudowa zniszczeń. Miasto ponownie weszło w skład Polski. W Nowej Cerekwii stoi pomnik. Upamiętnia poległych i pomordowanych w II wojnie światowej. W Kietrzu znajduje się tablica. Upamiętnia ona obóz pracy przymusowej. Jest też glaz poświęcony Sybirakom.

Zobacz też:  Kukułka (roślina) – opis, uprawa i ochrona

Demografia Kietrza – liczba mieszkańców i gęstość zaludnienia

Kietrz to miasto o stabilnej populacji. Według danych GUS z 1 stycznia 2024 roku miasto liczy 5447 mieszkańców. Dane z 31 grudnia 2022 roku podają liczbę 5289 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 290,5 osoby na kilometr kwadratowy. Populacja Kietrza koncentruje się głównie w centrum miasta.

Ilu mieszkańców ma Kietrz?

Według danych z początku 2024 roku Kietrz ma 5447 mieszkańców.

Gospodarka Kietrza – rolnictwo i przemysł

Gospodarka Kietrza opiera się głównie na rolnictwie. Najważniejszym podmiotem jest Kombinat Rolny Kietrz. To jedna z ostatnich działających spółek PGR w Polsce. Kombinat ma niemal 60-letnią tradycję. Działalność rozpoczął w 1961 roku. Było to drugie tak duże przedsiębiorstwo rolne w kraju. Początkowo obejmował 8 zakładów rolnych. Miały one powierzchnię 5877 hektarów. W 1969 roku dołączono PGR Ściborzyce Wielkie. W 2013 roku włączono Stadninę Koni Huculskich w Gładyszowie.

Kombinat zarządza areałem 8500 hektarów. Położony jest na terenie Bramy Morawskiej. Jest to region na Opolszczyźnie. Na polach wysiewa się pszenicę ozimą na 3500 ha. Uprawia się rzepak na 700 ha. Kukurydza zajmuje 2000 ha. Produkują też soję i życice. Kombinat jest największym producentem buraka cukrowego w Polsce i UE. Uprawia go na około 1500 ha. Średnia wielkość pola wynosi około 100 ha. Centralny magazyn ma pojemność 70 tysięcy ton.

Gospodarstwo utrzymuje około 9000 sztuk bydła. W tym jest 3700 krów mlecznych. Dzienna produkcja mleka to 108 tysięcy litrów. Rocznie daje to około 39 milionów litrów. Mleko trafia do Danone. Wysyłane jest też do mleczarni we Włoszczowie. Kombinat zatrudnia ponad 300 osób. Przeszedł inwestycje o wartości ponad 200 milionów złotych.

Kombinat stawia na nowoczesne technologie. Posiada własną flotę maszyn. Pracuje tu 126 ciągników. Czterdzieści z nich to maszyny marki John Deere. Egzemplarz John Deere 8400 pracował 36 tysięcy godzin. Nie wymagał remontu silnika. Kombinat używa nowoczesnych kombajnów Claas Lexion. Zwiększyły one efektywność zbiorów. Pierwsze kombajny z systemem Cemos Automatic kupiono w 2021 roku. System ten dostosowuje pracę kombajnu. Minimalizuje straty podczas zbiorów. Średni plon pszenicy ozimej wynosi około 10 ton na hektar. Intensywne zbiory pszenicy trwają 10-14 dni. Straty na poziomie 1% to około 100 kg na hektar. System Cemos Automatic reguluje pracę maszyn non-stop. Odciąża to operatora.

Zobacz też:  Choinki z dostawą do domu na terenie Warszawy i najbliższych okolic

Planowano budowę biogazowni. Miała mieć moc 2 MW. Projekt odwołano w 2012 roku. Kombinat posiada własną stację paliw. Sprzedaje też energię cieplną. Otwartość na zmiany wpływa na sukces gospodarstwa. Dbałość o niezawodność maszyn jest kluczowa. Stała współpraca serwisowa jest ważna. Kombinat jest jedną z 41 spółek strategicznych. Należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zmieniające się warunki pogodowe na naszym terenie – w Bramie Morawskiej – zmuszają nas do szybkiego zbioru pszenic.

Technologia w stu procentach sprawdziła się i przyspieszyła zbiór pszenicy i podniosła jej jakość.

Zabytki i atrakcje Kietrza

Kietrz oferuje wiele ciekawych miejsc. Warto poznać jego zabytki. Do najważniejszych obiektów należą:

  • kościół św. Tomasza Apostoła – barokowy, z XVI-XVIII wieku
  • kościół klasztorny franciszkanek – pw. Trzech Króli
  • kaplica cmentarna – pw. Świętego Krzyża
  • plebania przy ul. Kościelnej 6
  • ruiny zamku-pałacu – z XVI-XIX wieku
  • zagroda z około 1800 roku
  • dom z 1728 roku
  • dwa domy z początku XIX wieku
  • stacja towarowa
  • cmentarz żydowski

W centrum miasta znajduje się dom kultury. Odbywają się tam wydarzenia kulturalne. W Kietrzu znajduje się Muzeum Regionalne. Można w nim poznać historię miasta. Zwiedzanie ruin zamku w parku miejskim jest popularne. Spacer po brukowanych uliczkach odkrywa tajemnice Kietrza. Okolica zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Można spacerować po lasach i łąkach. Pobliskie jezioro umożliwia rejsy łódką.

Monografia Gminy Kietrz – monumentalne dzieło

Historia Kietrza doczekała się monumentalnej publikacji. Jest nią dwutomowa monografia gminy Kietrz. Autorką jest dr Katarzyna Maler. To historyk z Uniwersytetu Opolskiego. Pracuje w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach. Monografia opiera się na obszernym materiale źródłowym. Tom I opisuje pradzieje i historię miasta. Pokrywa okres od powstania do współczesności. Tom II poświęcony jest dziejom poszczególnych wsi gminy. Książka jest bogato ilustrowana. Część ilustracji nie była dotąd publikowana. Kompletne wydanie kosztuje 200 zł z VAT. Waga książki to 2 kg. Dr Katarzyna Maler otrzymała wiele nagród. W 2004 roku dostała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego. W 2006 i 2008 roku odznaki za opiekę nad zabytkami. W 2012 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2016 roku Krzyż Kresowy. Uczestniczyła w przygotowaniach 700-lecia Kietrza. Miasto i okolice mają historię sięgającą neolitu. Wydawcą monografii jest Centrum Kultury i Sportu Tkalnia w Kietrzu. Dyrektorem Centrum jest Michał Fita. Niebawem pojawi się II-tomowa monografia. Ma ponad 1000 stron. Nakład wyniesie 500 egzemplarzy.

Zobacz też:  Facelia błękitna – kompleksowy przewodnik uprawy i zastosowania

Transport i powiązania Kietrza

Przez Kietrz przebiegają ważne drogi. Są to drogi wojewódzkie nr 416 i 420. Dawniej funkcjonowało przejście graniczne. Było to przejście Kietrz – Třebom. Działało do 2007 roku. Kietrz uczestniczy w Powiatowo-Gminnym Związku Transportu „Pogranicze”. Gmina Kietrz oferuje wiele tras. Są to trasy rowerowe i piesze. Region słynie z 20 atrakcji turystycznych. Aplikacje mobilne pomagają planować wycieczki. Popularna jest aplikacja komoot. Otrzymała ocenę 4.8/5. Ma ponad 300 tysięcy ocen. Korzysta z niej 45 milionów entuzjastów. Aplikacja pozwala odkrywać trasy. Można zapisywać miejsca i wysyłać je na telefon. Region oferuje różne kategorie tras. Są to trasy piesze, MTB, szosowe, bikepacking. Dostępne są szlaki dla początkujących i zaawansowanych. Regiony sąsiednie to m.in. gminy Branice i Głubczyce.

Współpraca partnerska i wspólnoty wyznaniowe

Kietrz utrzymuje kontakty międzynarodowe. Miasta partnerskie Kietrza to Bílovec w Czechach i Tyśmienica na Ukrainie. W Kietrzu funkcjonują różne wspólnoty wyznaniowe. Główną jest parafia rzymskokatolicka pw. św. Tomasza Apostoła. Działa też Kościół Zielonoświątkowy. Zbór nosi nazwę Betlejem. W Kietrzu są także Świadkowie Jehowy. Mają swoją Salę Królestwa.

Sport w Kietrzu

Kietrz ma swoje tradycje sportowe. Drużyna piłkarska Włókniarz Kietrz była znana. Grała w 2. lidze polskiej. Było to w sezonach 1999/2000, 2000/2001 i 2001/2002.

Osoby związane z Kietrzem

Z Kietrzem związana jest znana postać. To Olga Tokarczuk. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nagrodę otrzymała w 2018 roku.

Jaka znana osoba pochodzi z Kietrza?

Z Kietrzem związana jest Olga Tokarczuk. To laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Zobacz także:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *