Facelia to roślina o wielu zaletach. Sprawdza się jako poplon, roślina miododajna i ozdobna. Dowiedz się, kiedy najlepiej siać facelię i jakie są jej wymagania glebowe.

Co to jest facelia?

Facelia błękitna to roślina jednoroczna. Należy do rodziny ogórecznikowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Znana jest też jako wiązanka wrotyczowa. Łodyga facelii dorasta do 80 cm wysokości. Cała roślina jest owłosiona. Niebieskofioletowe kwiaty wabią owady. Facelia produkuje dużo nektaru. Kwitnienie trwa kilka tygodni. Roślina ma intensywny zapach. Okres wegetacji to około 100 dni.

Kiedy siać facelię?

Termin siewu facelii zależy od celu uprawy. Możesz siać ją wiosną lub latem.

Siew facelii na poplon

Facelia jest doskonała na poplon. Poprawia jakość gleby. Najlepszy czas na siew letni to połowa lipca do połowy sierpnia. Możesz siać ją do połowy sierpnia. Niektórzy polecają siew od 25 lipca do 15 sierpnia. Facelia na poplon rośnie szybko. Dużą masę zieloną zbuduje po 60 dniach. Masa zielona na poplon osiąga gotowość po 50-60 dniach. Siew wiosenny na poplon jest możliwy. Wczesna wiosna poprawia strukturę gleby przed sezonem głównym. Unikaj siewu na przesuszonej glebie. Okresy niedostatku wody nie sprzyjają poplonom.

Siew facelii na nasiona

Jeśli chcesz zebrać nasiona, siej facelię wiosną. Optymalny termin to marzec lub kwiecień. Możesz siać między trzecią dekadą marca a drugą dekadą kwietnia. Zbiór na nasiona przypada na lipiec. To około 4 miesiące od siewu. Lepsze gleby dają wyższy plon nasion. Facelia na nasiona wymaga ostrożnego nawożenia. Nadmiar azotu może powodować wyleganie.

Siew facelii dla pszczół

Facelia to cenna roślina miododajna. Możesz siać ją specjalnie dla pszczół. Siew wiosenny w marcu lub kwietniu zapewnia pożytek. Możesz też siać w maju lub czerwcu. W okresie od maja do czerwca plony mogą być mniejsze o 50%. Warto wstrzymać się z siewem w tym czasie. Facelia kwitnie po około 6 tygodniach od siewu. Kwitnienie trwa od 4 do 5 tygodni.

Zobacz też:  Bobik – uprawa, wymagania, siew i odmiany

Jak siać facelię?

Prawidłowy siew zapewnia dobre wschody. Przygotuj glebę przed siewem. Wybierz odpowiednią metodę i normę wysiewu.

Przygotowanie gleby do siewu facelii

Gleba powinna być odpowiednio przygotowana. Oczyść obszar z chwastów. Spulchnij glebę przed siewem. Facelia źle znosi zakwaszone stanowiska. Testowanie pH gleby jest dobrym pomysłem. Optymalne pH gleby wynosi od 6 do 8. Facelia nie lubi gleby zaskorupiałej. Unikaj zbyt mokrych stanowisk.

Metody siewu facelii

Możesz siać facelię ręcznie. Siew mechaniczny jest popularny na większych obszarach. Używa się siewników zbożowych. Dostępne są też specjalistyczne siewniki. Możliwy jest siew bezpośredni na miejsce stałe. Facelię można też uprawiać w doniczkach. To dobre rozwiązanie na balkony.

Głębokość i rozstaw siewu

Nasiona facelii są drobne. Wysiewaj je płytko. Zalecana głębokość siewu to 1-2 cm. Czasem podaje się 1.5-2 cm. Nasiona umieść w glebie na głębokości 2 cm. Dobrze je przykryj. Rozstaw rzędów może być różny. Stosuje się 11 cm, 20-25 cm, 20-30 cm. Szeroki rozstaw ułatwia pielęgnację. Rozstaw 25 cm lub 40 cm pozwala na odchwaszczanie mechaniczne.

Norma wysiewu facelii na hektar

Norma wysiewu zależy od celu i gleby. Na glebie klasy IV siej 8-10 kg na hektar. Na słabszych glebach norma wynosi 10-15 kg/ha. W siewie czystym mieści się od 8 do 13 kg/ha. Na poplon na zielony nawóz wysiej 10-15 kg/ha. Dla pszczół norma na poplon to 12-18 kg/ha. W mieszankach poplonowych ilość facelii wynosi 3-6 kg/ha. Zależy to od innych roślin w mieszance.

Cel uprawy Norma wysiewu (kg/ha)
Poplon (zielony nawóz) 10-15
Poplon (dla pszczół) 12-18
Siew czysty (gleby lepsze) 8-10
Siew czysty (gleby słabsze) 10-15
Mieszanki poplonowe 3-6
Na nasiona 7-18
Zobacz też:  Ślazowiec pensylwański: wszystko, co musisz wiedzieć

Wałowanie po siewie

Warto wykonać wałowanie po siewie. Poprawia to kontakt nasion z glebą. Wałowanie jest szczególnie ważne w warunkach suszy. Zapewnia lepsze kiełkowanie nasion.

Pielęgnacja facelii

Facelia nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Zapewnij jej odpowiednią wilgotność. Regularnie podlewaj rośliny. Unikaj przesuszenia gleby. Nadmierne podlewanie też jest niewskazane. Facelia konkuruje z chwastami. Ogranicza to ich wzrost. Nie wymaga intensywnego nawożenia jako poplon. Możesz stosować organiczne nawozy. Kompost jest dobrym wyborem na ubogich glebach. Ostrożnie stosuj nawozy azotowe. Nadmiar azotu szkodzi kwitnieniu. Zalecane dawki to 40-50 kg N/ha. Dawka azotu nie powinna przekraczać 80 kg/ha. Wzbogać glebę fosforem i potasem przed siewem. Dawka fosforu to 40-60 kg P2O5/ha. Potasu potrzeba 60-80 kg K2O/ha. Facelia pobiera najwięcej potasu.

Korzyści z uprawy facelii

Uprawa facelii przynosi wiele korzyści. Poprawia strukturę gleby. Wzbogaca ją w próchnicę. Dodaje materię organiczną. Silny system korzeniowy facelii wiąże azot. Chroni glebę przed erozją. Tłumi wzrost chwastów. Działa fitosanitarnie. Zwalcza patogeny glebowe. Przyciąga pszczoły i trzmiele. Jest bardzo miododajna. Wydajność miodowa z hektara to 300-1100 kg. Pyłkowa wydajność wynosi 150-200 kg. W dobrych latach z hektara zbierzesz ponad 1000 kg miodu. Miód faceliowy ma cenne walory. Wspomaga leczenie chorób. Dotyczy to układu pokarmowego i krążenia. Ma działanie antyoksydacyjne. Wykazuje też działanie przeciwnowotworowe. Facelia spełnia rolę strukturotwórczą w płodozmianie.

„W płodozmianie facelia spełnia rolę sanitarną i strukturotwórczą.”

Na jednym metrze kwadratowym uprawy może pracować do 30 pszczół.

Zastosowanie facelii

Facelia ma wszechstronne zastosowanie. Jest popularna jako poplon. Służy jako zielony nawóz. Można ją uprawiać jako międzyplon. Sprawdza się pod buraki cukrowe. Dobra jest też pod rzepaki. Facelia jest rośliną miododajną. Jest ważna dla pszczelarzy. Uprawia się ją na paszę zieloną. Można zrobić z niej kiszonkę. Facelia jest uprawiana na nasiona. Jest też rośliną ozdobną. Można ją stosować do fitoekstrakcji. Oczyszcza glebę z toksycznych substancji. Facelia może być uprawiana na dużą skalę. Rośnie na polach i łąkach.

Zobacz też:  Fasolka szparagowa – jak uprawiać, by cieszyć się obfitymi zbiorami?

Zbiór facelii

Termin zbioru zależy od celu. Na poplon zbierz facelię przed kwitnieniem. Zwykle 6-8 tygodni po wysiewie. Masa zielona jest gotowa po 50-60 dniach. Na nasiona zbierz rośliny po przekwitnięciu. Strąki powinny być dojrzałe. Brunatniejące strąki świadczą o dojrzałości. Zbiór na nasiona przypada na lipiec. To około 4 miesiące od wysiewu. Zbiór można przeprowadzić kombajnem zbożowym. Facelia wymarza zimą. Pozostawia martwą okrywę gleby. To ułatwia wiosenną uprawę.

Jak głęboko należy siać nasiona facelii na poplon?

Nasiona facelii na poplon siej na głębokość 1-2 cm.

Czy facelia może być używana jako roślina pastewna?

Tak, facelia może być rośliną pastewną. Należy jednak uważać. Niektóre odmiany facelii są toksyczne.

Czy można zbierać nasiona facelii na przyszły wysiew?

Tak, można zbierać nasiona facelii. Zbierz rośliny po przekwitnięciu. Strąki muszą być dojrzałe. Powinny zacząć brunatnieć.

Czy facelia może być uprawiana na poplon na dużą skalę?

Tak, facelia nadaje się do uprawy na dużą skalę. Można ją siać na polach uprawnych i łąkach.

Jakie gleby są najlepsze do uprawy facelii?

Facelia rośnie dobrze na większości typów gleb. Unikaj gleb bardzo lekkich. Nie siej na glebach silnie kwaśnych. Podmokłe stanowiska też nie są odpowiednie. Najlepszy jest kompleks żytni. Gleby o pH od 6 do 8 są optymalne. Facelia rośnie gorzej na zbyt żyznych glebach.

Czy facelia jest odporna na mróz?

Tak, facelia jest odporna na przymrozki. Dobrze znosi krótkotrwałe ochłodzenie. Wytrzymuje temperatury do -7°C. Facelia wymarza zimą. To jej zaleta jako poplonu.

Jakie są odmiany facelii w Polsce?

W Krajowym Rejestrze jest 6 odmian facelii błękitnej. Są to Anabela, Angelia, Asta, Atara, Natra i Stala.

Zobacz także:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *