Włocławek leży w centralnej Polsce. Miasto łączy dziedzictwo z nowoczesnością. Poznaj jego kulturę, sport i lokalne produkty.

Dziedzictwo i Kultura Włocławka

Włocławek szczyci się długą historią. Jego tożsamość buduje dziedzictwo. Szczególnie ważna jest tradycja fajansowa. Włocławek posiada System Identyfikacji Wizualnej bazujący na marce kulturowej i dekoracji fajansowych. Miasto dba o swoje zabytki. Miasto jest wpisane do rejestru zabytków i posiada program opieki nad nimi. Realizuje projekty rewitalizacyjne. Miasto realizuje liczne projekty rewitalizacyjne, inwestycyjne i społeczne finansowane z funduszy zewnętrznych. Rewitalizacja miejskich przestrzeni to ważny trend. Włocławek rozwija lokalną turystykę.

  • Zostań społecznym opiekunem zabytków.
  • Uczestnicz w programach profilaktyki zdrowotnej i społecznej.

Sport i Aktywność Fizyczna we Włocławku

Włocławek promuje aktywność fizyczną. Działa tu wiele klubów sportowych. W mieście działa ponad 120 stowarzyszeń kultury fizycznej i klubów sportowych. Włocławskie Towarzystwo Naukowe ma sekcję sportu. Włocławskie Towarzystwo Naukowe (WTN) posiada sekcję Sportu i Turystyki. Misja sekcji obejmuje propagowanie sportu lokalnego. Sekcja inicjuje wydarzenia sportowe. Współpracuje z organizacjami sportowymi. Zachowuje pamięć o sportowej przeszłości Kujaw Wschodnich i Ziemi Dobrzyńskiej. Popularyzuje wiedzę o sporcie regionalnym. Zbiera informacje i pamiątki dotyczące sportu lokalnego. Ważną rolę odgrywa koszykówka. Anwil Włocławek to znany klub. Anwil Włocławek po sezonie zasadniczym w fazie play-off zajął czwarte miejsce. Było to rozczarowanie dla kibiców. Klub podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z trenerem. Decyzja klubu o rozwiązaniu umowy z trenerem Selcukiem Ernakiem nastąpiła po sezonie 2024/2025. Selcuk Ernak miał dwuletni kontrakt. Nie poprowadzi już zespołu w kolejnym sezonie. Rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron. Zabezpieczono finansowo klub.

W związku z powyższym, tuż po zakończeniu sezonu obie strony przystąpiły do rozmów w sprawie przedterminowego zakończenia współpracy. – Łukasz Pszczółkowski

Po zakończeniu rozgrywek nastąpiła weryfikacja i ocena sezonu 2024/2025. Zdecydowaliśmy, że współpraca z Selcukiem Ernakiem nie będzie kontynuowana, przy czym warto dodać, że druga strona też wyrażała taką wolę. Ostateczna decyzja leżała jednak po stronie Klubu i wierzę, że była najlepszą z możliwych. – Łukasz Pszczółkowski

Propagowanie sportu i zdrowego stylu życia to ważny trend. Zachowanie lokalnej pamięci sportowej jest cenne.

Zobacz też:  Bydło – kluczowe informacje, pogłowie w Polsce i na świecie
Aspekt Liczba/Stan
Stowarzyszenia kultury fizycznej 120
Przewodniczący sekcji Sportu i Turystyki WTN vacat

Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KeSeM – Tradycja i Wyzwania

KeSeM to firma z bogatą historią. Działa od 1935 roku. Kujawska Spółdzielnia Mleczarska (KeSeM) od ponad 80 lat produkuje wyroby mleczne. Są to twarogi, śmietany, jogurty i kefiry. Oferuje także maślanki, mleko i masło. KeSeM istnieje od 1935 roku. Od 2005 posiada certyfikat ISO 9001:2000. KeSeM to ponad 480 członków. Są to rolnicy i pracownicy. Produkty powstają z mleka pochodzącego z ekologicznych obszarów. Chodzi o Park Krajobrazowy Gostynińsko-włocławski. Produkty wytwarzane są metodą tradycyjną. Zachowują żywe kultury bakterii i bogactwo minerałów. Większość produktów to produkty z tzw. czystą etykietą. Nie zawierają dodatków. Produkty spełniają wysokie normy jakościowe. Mają nowoczesne opakowania. Nowością jest Twaróg Śmietankowy z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Zawiera 16% tłuszczu. Twaróg jest pakowany w opakowania typu „ecolean” i folię próżniową. Twaróg Śmietankowy został uhonorowany znakiem jakości „Jakość Tradycja”. Spółdzielnia stoi przed wyzwaniami. KeSeM planuje połączenie z innym zakładem. Może to skutkować utratą ponad 100 miejsc pracy. Przed restrukturyzacją KeSeM zatrudniało około 300 osób. Obecnie zatrudnia 140 osób. Założycielami byli właściciele ziemscy. Pochodzili z okolic Włocławka i Aleksandrowa Kujawskiego.

Poprzez wieloletnią tradycję, nowoczesną technologię, doświadczenie i wysokie kwalifikacje członków spółdzielni oraz udział w programach typu „Poznaj Dobrą Żywność”, „Polski Producent Żywności”, „Jakość i Tradycja” oraz „Dziedzictwo kulinarne” gwarantujemy, że nasze produkty to najwyższa i podkreślenie bogatej historii naszego regionu – Agnieszka Walnik-Siedlecka

Dodatkowo pamiętajmy, że nasze wyroby są pozbawione konserwantów – Agnieszka Walnik-Siedlecka

Liczymy na Pana prezydenta, aby pomógł zakładowi KeSeM – mieszkaniec Włocławka

Nie dajmy upaść firmie KeSeM – mieszkaniec Włocławka

Szkoda kolejnego zakładu w naszym mieście – mieszkaniec Włocławka

  • Walczmy o utrzymanie KeSeM. Chodzi o miejsca pracy.
Zobacz też:  Choroby gęsi: objawy, leczenie i skuteczna profilaktyka

Produkty regionalne i tradycyjne są w trendzie. Konsumenci szukają produktów bez dodatków. Ekologiczne metody produkcji zyskują na znaczeniu.

Aspekt KeSeM Wartość
Lata działalności 80+
Liczba członków 480
Tłuszcz w Twarogu Śmietankowym 16%
Zatrudnienie przed restrukturyzacją ok. 300 osób
Obecne zatrudnienie 140 osób
Czy produkty KeSeM są naturalne?

Większość produktów KeSeM to produkty z tzw. czystą etykietą. Są one pozbawione konserwantów i dodatków.

Gdzie kupić Twaróg Śmietankowy z Kujaw?

Informacje o dystrybucji produktów KeSeM można znaleźć na stronie internetowej spółdzielni lub w lokalnych sklepach spożywczych we Włocławku i regionie.

Jak długo działa KeSeM?

KeSeM działa od 1935 roku. Spółdzielnia ma ponad 80 lat tradycji w produkcji wyrobów mlecznych.

Co oznacza planowane połączenie KeSeM?

KeSeM planuje połączenie z innym zakładem. Może to prowadzić do utraty ponad 100 miejsc pracy. Decyzja budzi obawy mieszkańców.

ZATRUDNIENIE KESEM

Wykres przedstawiający zatrudnienie w KeSeM przed restrukturyzacją i obecnie.

Włocławek – Miasto Rozwoju i Perspektyw

Włocławek dynamicznie się rozwija. Miasto położone jest w centralnej Polsce. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Jego powierzchnia wynosi 8508,44 ha. Miasto pozyskuje znaczące środki. Włocławek ma ponad 3,5 miliona euro z programu „Rozwój Lokalny”. Ubiega się o 10 mln euro z tego samego programu. Miasto realizuje liczne projekty. Dotyczą one infrastruktury i życia społecznego. Miasto realizuje liczne projekty rewitalizacyjne, inwestycyjne i społeczne finansowane z funduszy zewnętrznych. Włocławek ma własną strategię rozwoju. Obejmuje lata 2020+ i 2030+. Prezydent i władze miasta kierują tym procesem. Władze miasta obejmują Prezydenta Krzysztofa Kukuckiego i dwóch zastępców. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ewidencja źródeł ogrzewania budynków. Miasto posiada własny system ostrzegania i bezpieczeństwa. W tym regionalny system ostrzegania i alerty meteorologiczne.

Miasto Włocławek jest miastem nowych możliwości. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam. – mieszkaniec/przedsiębiorca

Włocławek to miasto, które rozwija się i pięknieje dzięki wsparciu mieszkańców i funduszom unijnym. – mieszkaniec/przedsiębiorca

Prezydent Włocławka: Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się – Krzysztof Kukucki

  • Zgłaszaj naruszenia prawa i nieprawidłowości przez sygnalistów.
  • Korzystaj z bezpłatnych porad prawnych.
  • Bierz udział w konkursach i projektach miejskich.
  • Aktywnie uczestnicz w wyborach do władz miasta i rad seniorów.

Miasto współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Działa też z Województwem Kujawsko-Pomorskim. Partnerem jest Fundacja Ekspert-Kujawy. Realizuje projekty z funduszy UE. Korzysta z Rządowego Funduszu Polski Ład. Wykorzystuje Fundusz Dopłat i Fundusz Rozwoju Dróg. Wzrost liczby inwestycji to widoczny trend. Dotyczą one infrastruktury i kultury. Rozwój proekologicznych inicjatyw jest ważny. Przykłady to programy emisyjne, ścieżki rowerowe i parki. Digitalizacja usług publicznych postępuje. Komunikacja z mieszkańcami staje się cyfrowa.

Aspekt Miasta Wartość
Powierzchnia miasta 8508,44 ha
Środki z „Rozwój Lokalny” (pozyskane) ponad 3,5 mln euro
Środki z „Rozwój Lokalny” (ubiegane) 10 mln euro
Jakie programy rozwojowe realizuje Włocławek?

Włocławek realizuje liczne projekty. Są one finansowane z funduszy zewnętrznych. Dotyczą rewitalizacji, inwestycji i spraw społecznych.

Kto zarządza miastem Włocławek?

Władze miasta Włocławek obejmują Prezydenta. Obecnie jest nim Krzysztof Kukucki. Ma on dwóch zastępców.

Jakie są plany na przyszłość Włocławka?

Włocławek ma własną strategię rozwoju. Obejmuje ona lata 2020+ i 2030+. Skupia się na rozwoju infrastruktury, kultury i bezpieczeństwa.

FUNDUSZE ROZWOJ LOKALNY

Wykres porównujący pozyskane i ubiegane środki z programu „Rozwój Lokalny” przez Włocławek.

Zobacz także:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *