Niejednokrotnie przeprowadzane badania żywieniowe wykazały, że Polacy najchętniej sięgają po mięso drobiowe. Drób ma bardzo korzystny skład aminokwasów, łatwo przyswajalne tłuszcze oraz sporą ilość witamin i karotenów. Plusem jest również to, że charakteryzuje się niską kalorycznością. Ile za to mięso płacą Polacy i gdzie mogą sprawdzać aktualne średnie ceny drobiu?
Jak kształtują się średnie ceny drobiu w Polsce?
Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że średnie ceny drobiu zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest region. Drugim zaś sam rodzaj drobiu: kurczęta, indory, indyczki, kaczki, gęsi, kury. Każdy rodzaj mięsa ma zupełnie inną cenę. Warto jednak pamiętać, że ogromny wpływ na te stawki ma też wiele innych składowych.
Średnie ceny drobiu mogą być kształtowane następującymi czynnikami:
- koszty produkcji – ceny pasz, energii i pracy,
- warunki pogodowe – od nich zależą ceny pasz, ale też kondycja i zdrowie zwierząt,
- choroby drobiu – choroby, takie jak ptasia grypa, mogą prowadzić do zmniejszenia podaży drobiu, a w konsekwencji tego do wzrostu cen,
- zmiany na rynkach międzynarodowych – wzrost zapotrzebowania na drób na rynkach zagranicznych i eksport mięsa.
Trudno jest zatem przeciętnemu Polakowi przewidzieć, ile będzie kosztował ulubiony kurczak czy indyk pod koniec bieżącego roku, czy na początku przyszłego. By być na bieżąco ze stale zmieniającymi się cenami, trzeba uważnie śledzić sytuację na rynku.
Średnie ceny drobiu – analiza rynku
W ostatnich latach obserwuje się dynamiczne zmiany na rynku drobiu w Polsce. Ceny mięsa drobiowego mają niezwykle duże znaczenie dla producentów, handlowców, jak i konsumentów. W 2024 roku ceny drobiu w porównaniu do ubiegłego roku znacznie wzrosły. Głównym powodem są duże koszty energii i samych pasz. Ponadto trzeba przyznać, że popyt na drób także rośnie, co dodatkowo przyczynia się do wzrostu cen.
Zainteresowanie konsumentów mięsem drobiowym jest coraz większe, a wynika ono między innymi z trendów żywieniowych. Drób jest postrzegany jako mięso wartościowe dla organizmu i zdrowe. Polacy coraz częściej sięgają po produkty oznaczone certyfikatami, co stawia przed handlowcami całkiem nowe wyzwania. Warto też podkreślić, że rynek drobiu w Polsce staje się coraz bardziej zrównoważony, a do tego odpowiedzialny.
Jeżeli jesteś zainteresowany aktualnymi cenami drobiu w poszczególnych regionach Polski, zajrzyj na stronę: https://agronomist.pl/srednie-ceny/drob. Znajdziesz tu ceny kaczek, indyków, kurczaków i gęsi.
Materiał promocyjny
Zobacz także:
Dodaj komentarz