Złocień to roślina o wielu obliczach. Cenimy go za piękno w ogrodzie. Wykorzystujemy jego lecznicze właściwości. Złocień występuje w Polsce. Poznaj jego różne gatunki i zastosowania.

Czym jest złocień?

Złocień to nazwa kilku gatunków roślin. Należą one do rodziny astrowatych. Złocień znany jest także jako chryzantema. Występuje w wielu wariantach. Roślina może pełnić funkcje dekoracyjne. Rosną naturalnie w Polsce. Wyróżnia się 37 gatunkami złocienia.

Złocień właściwy (Jastrun, Margerytka)

Złocień właściwy to bylina. Nazywany jest jastrunem lub margerytką. Ma charakterystyczne białe kwiaty. Środek kwiatu jest żółty i płaski. Roślina przypomina stokrotkę. Dorasta do kilkudziesięciu centymetrów. Czasem osiąga ponad 1 metr. Tworzy rozkrzewione kępy. Pędy są wyprostowane i kanciaste. Liście są lancetowate i ząbkowane. Mają błyszczącą powierzchnię. Liście są jasnozielone i gładkie. Osiągają około 10 cm długości. Rosną na długich ogonkach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Kwiatostan ma 4-6 cm średnicy. Składa się z białych kwiatów języczkowych. Posiada także żółte kwiaty rurkowate. Kwiaty rurkowe rozwijają się od brzegu tarczy. Roślina jest wieloletnia. Jastrun jest pospolitą byliną łąkową. Można ją uprawiać w ogrodzie. Jest niewymagająca i odporna na suszę.

Zobacz też:  Facelia – kiedy i jak siać tę cenną roślinę?

Gdzie rośnie złocień właściwy?

Jastrun właściwy rośnie w Polsce. Znajdziesz go na suchych łąkach. Występuje na skrajach lasu. Rośnie w widnych zaroślach. Spotkasz go na terenach ruderalnych. Rośnie także przy drogach. Naturalny obszar występowania to Europa, Turcja i Kaukaz. Rozprzestrzenił się w USA. Tam jest gatunkiem inwazyjnym. Często wchodzi w skład nasion łąk kwietnych.

Uprawa i pielęgnacja złocienia właściwego

Uprawa margerytki jest łatwa. Roślina jest mało wymagająca. Preferuje gleby żyzne i przepuszczalne. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta. Wymaga średniej wilgotności. Stanowisko musi być dobrze nasłonecznione. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku pełnym słońca. Można ją uprawiać z siewu. Wysiewaj nasiona od kwietnia do czerwca. Wschody pojawiają się po 2-3 tygodniach. Młode sadzonki przesadzaj od czerwca do września. Optymalne odstępy to 30×30 cm. Można też dzielić kępy wiosną lub jesienią. Złocień nie wymaga specjalnego nawożenia. Możesz stosować kompost. Na słabszych glebach użyj nawozów organicznych. Podlewanie jest potrzebne w okresie suszy. Podlewaj umiarkowanie. Unikaj nadmiaru wody. Usuwaj przekwitłe kwiaty. To wspomaga dalsze kwitnienie. Przycinaj przekwitłe pędy. Jesienią przycinaj rośliny przy ziemi. Zimuje podziemna część rośliny. W mrozy okryj roślinę. Złocień właściwy jest mrozoodporny. Jest odporny na strefy 5-9.

  • Sprawdź jak wygląda uprawa jastrunu.
  • Dowiedz się o właściwościach leczniczych jastrunu.

Zastosowanie złocienia właściwego

Jastrun nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Możesz go uprawiać na rabatach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Świetnie sprawdza się na kwiat cięty. Jest elementem kompozycji florystycznych. Dostępna jest forma miniaturowego drzewka. To margaretka na pniu. Możesz wykorzystać złocień właściwy do tworzenia kompozycji kolorystycznych. Kwiaty białe z żółtym środkiem dobrze komponują się z innymi roślinami.

Złocień krzewiasty (Srebrzeń krzewiasty)

Złocień krzewiasty zwany jest srebrzeniem krzewiastym. Jego nazwa naukowa to Argyranthemum frutescens. Roślina jest przepięknie kwitnąca. Nadaje się do uprawy w pojemniku. Możesz ją sadzić na balkonie. Dobrze rośnie na tarasie. Nadaje się także na rabaty ogrodowe. Liście rośliny są wąskie. Mają ciemnozielony kolor. Są powycinane. Kwiaty są pojedyncze. Są białe z żółtym środkiem. Przypominają kwiaty chryzantemy. Argyranthemum frutescens jest odporne na mróz. To dość silnie krzewiąca się roślina. Rośnie najlepiej w żyznym podłożu. Podłoże powinno być próchnicze. Gleba musi być średnio wilgotna. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione.

Zobacz też:  Kiedy sadzić bób? Kompletny przewodnik uprawy

Odmiany złocienia krzewiastego

Istnieje wiele odmian złocienia krzewiastego. Różnią się wyglądem kwiatów. Popularne odmiany to:

  • Butterfly
  • Starlight Red
  • Courtyard Citronelle
  • Courtyard Pacific Rose
  • Courtyard Pacific Candy
  • Courtyard Pacific Gold
  • Ping Pong
  • Polly

Złocień maruna

Złocień maruna to roślina zielna. Należy do rodziny astrowatych. Jej nazwa łacińska to Tanacetum parthenium. Roślina ma silnie rozgałęzioną łodygę. Dorasta do 30-80 cm wysokości. Wydziela kamforowy zapach. Czas kwitnienia od czerwca do września. Kwiaty są biało-żółte. Mają języczki i żółty środek. Roślina porasta okolice dróg. Rośnie na polach i w lasach. Występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Rośnie na dziko. Jest też uprawiana w ogrodach. Wymaga słonecznego stanowiska. Potrzebuje żyznej, przepuszczalnej gleby.

Właściwości lecznicze złocienia maruny

Złocień maruna ma właściwości lecznicze. Cudowne właściwości złocienia znane były od wieków. Roślina zawiera laktony seskwiterpenowe. Zawiera partenolid. Partenolid hamuje bóle migrenowe. Składniki aktywne to flawonoidy i kumaryny. Posiada olejki eteryczne. Zawiera ryboflawinę i kwas pantotenowy. W medycynie ludowej stosowano go na gorączkę. Leczył migrenę i reumatyzm. Pomagał na bóle zębów. Stosowano go na choroby pasożytnicze. W XIX wieku w Wielkiej Brytanii używano go na artretyzm i łuszczycę. Obecnie złocień stanowi środek na migrenę. Pomaga na przeziębienie i problemy skórne. Złocień maruna zwalcza bóle migrenowe. Niweluje bóle menstruacyjne. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego. Działa uspokajająco i dezynfekująco. Ma działanie rozkurczowe. Posiada właściwości antyseptyczne. Wspomaga gojenie ran. Działa tonizująco na skórę. Kojąco na infekcje intymne. Niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Wspomaga walkę z przeziębieniem. Działa napotnie i schładza organizm. Łagodzi ból i stany zapalne przy RZS. Badania potwierdzają skuteczność w zmniejszaniu migren.

„Złocień maruna to jedna z roślin, która uchodzi za niezwykle skuteczną w leczeniu migren.”

„Już od wielu wieków doceniono właściwości złocienia maruny w łagodzeniu dolegliwości migrenowych.”

MIGRENA BADANIA

Skuteczność złocienia maruny w zmniejszaniu częstotliwości ataków migrenowych

Badania z 2005 i 2006 roku potwierdzają działanie. Zmniejsza częstotliwość ataków migrenowych. Zmniejsza ich nasilenie. Po 6 tygodniach stosowania częstotliwość zmniejszyła się o 57,2%. Po 12 tygodniach spadła o 61,7%. Czas trwania ataku skrócił się o 76,2% po 12 tygodniach. 90% badanych miało krótsze ataki. Pacjenci oceniają preparaty z złocieniem jako skuteczne.

Stosowanie złocienia maruny

Złocień maruna można stosować w formie naparu. Użyj suszonych kwiatów. Zalewa się je wodą 90-95°C. Parz przez 15-20 minut. Stosuj nie dłużej niż 7 dni. Zalecana dawka to 100-300 mg. Stosuj do 4 razy dziennie. Alternatywą są nalewki. Zlej ziele alkoholem 50-60%. Odstaw na 2 tygodnie. Stosuj 2 razy dziennie po 20 ml. Dobowa dawka partenolidu powinna wynosić 0,2-0,6 mg. Stosowanie nie powinno przekraczać kilku miesięcy. Zależy to od wskazań producenta.

Czy złocień maruna jest bezpieczny dla żołądka?

Złocień maruna jest bezpieczny. Nie podrażnia żołądka.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Nie stosuj złocienia maruny w ciąży. Unikaj go podczas karmienia piersią. Nie podawaj dzieciom poniżej 2 lat. Unikaj łączenia z aspiryną. Nie łącz z miłorzębem biloba. Unikaj substancji rozrzedzających krew. Przed operacją poinformuj lekarza o stosowaniu złocienia. Skonsultuj się z lekarzem. Szczególnie przy terapii lekami przeciwzakrzepowymi. Nie przekraczaj zalecanej dawki. Przestrzegaj czasu stosowania. Przerwij stosowanie w przypadku reakcji alergicznych.

  • Warto rozważyć stosowanie złocienia maruny.
  • Może być profilaktyką migrenową.
  • Kupuj zioło w aptekach.

Złocień polny (Złocień zbożowy)

Złocień polny to roślina jednoroczna. Należy do rodziny astrowatych. Jego nazwa naukowa to Glebionis segetum. Występuje w basenie Morza Śródziemnego. Spotkasz go w południowej Europie. Rośnie w północnej Afryce. Występuje w Azji Mniejszej i na Bliskim Wschodzie. Rozprzestrzenił się w całej Europie. Występuje w Ameryce Północnej i Południowej. Spotkasz go w Australii i Nowej Zelandii. Rośnie na Jawie. W Polsce ma status archeofitu. Jest gatunkiem niezbyt częstym. Rośnie głównie na północy kraju. Spotkasz go także w południowo-zachodniej części. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Czasem do października. Występuje w uprawach zbóż. Rośnie na terenach kolejowych. Spotkasz go na przydrożach. Występuje w siedliskach ruderalnych. Rośnie na polach i przydrożach. Przeciętnie wilgotna gleba mineralno-próchnicza jest dla niego dobra. Gleba powinna być zasobna w humus. Wysokość łodygi to 20-60 cm. Dorasta do 60 cm. Liście są łopatkowate. Są ząbkowane. Nasadą obejmują łodygę. Liście niższe mają do 8 cm. Najwyższe liście mają do 1,5 cm. Kwiaty są złocistożółte. Zebrane są w koszyczki. Średnica koszyczków to 2-4 cm. Długość kwiatów języczkowatych to 5-15 mm. Szerokość to 3-6 mm. Owoc to niełupka. Ma 2,5-3,5 mm długości. Brzeżne niełupki są oskrzydlone. Środkowe są bez skrzydełek. Owoc jest pozbawiony skrzydełek. Liczba chromosomów to 2n=18.

Złocień polny w Polsce

W Polsce złocień polny jest rzadki. Ma status bliski zagrożenia (NT). Jest na polskiej czerwonej liście. Występuje głównie na północy Polski. Jest gatunkiem ustępującym. Jest rośliną synantropijną. Zadomowił się we florze Polski. Występuje jako roślina inwazyjna. Podlega ochronie w Polsce. Występuje głównie na zagonach. Spotkasz go w ogrodach naturalistycznych. Jest dobrym kwiatem ciętym. Ma długie szypuły koszyczków.

ROZSIEW ZLOCIEN POLNY

Parametry rozsiewu złocienia polnego

Zwalczanie złocienia polnego

Złocień polny bywa chwastem upraw. W przypadku masowego występowania jest uciążliwy. Zaleca się czyszczenie materiału siewnego. Pomaga wapnowanie zakwaszonych pól. Stosuje się środki chemiczne.

  • Stosuj środki chemiczne.
  • Czyść materiał siewny.
  • Wapnuj zakwaszone pola.

Zastosowanie złocienia polnego

Liście złocienia polnego są jadalne. Dodaje się je do sałatek w Grecji i Chinach. Roślina jest uprawiana jako ozdobna.

Właściwości lecznicze złocienia (Chryzantemy)

Chryzantema to roślina lecznicza. Ma długą historię zastosowania. Szczególnie w krajach azjatyckich. Znana jest także jako złocień. Właściwości prozdrowotne wspomagają organizm. Pomaga w walce z infekcjami. Wpływa korzystnie na układ immunologiczny. Wspiera zdrowie skóry. Chryzantemy zawierają witaminy A, C i witaminy z grupy B. Witamina A działa profilaktycznie. Może chronić przed chorobami nowotworowymi. Witamina C wzmacnia odporność. Działa przeciwzapalnie. Przyspiesza gojenie ran. Niedobory witamin z grupy B powodują osłabienie. Mogą wywołać zawroty głowy. Powodują drażliwość. Chryzantema wspomaga trawienie. Poprawia kondycję skóry. Działa przeciwzapalnie. Ma działanie przeciwbakteryjne. Wzmacnia kości. Wzmacnia układ odpornościowy. Roślina jest stosowana na zmiany skórne. Pomaga na trądzik i łuszczycę.

Jakie witaminy znajdę w chryzantemie?

W chryzantemie znajdziesz witaminy A, C i witaminy z grupy B.

Jak stosować chryzantemę?

Można przygotować napar z suszonych kwiatów. Zalej kwiaty wrzątkiem. Parz przez pięć minut. Kwiaty można stosować zewnętrznie. Używaj ich jako kompresy. Olejek eteryczny z chryzantemy stosuje się w aromaterapii. Liście chryzantemy dodaje się do potraw. Są popularne w kuchni azjatyckiej.

  • Unikaj spożywania chryzantemy w ciąży.
  • Nie stosuj bez konsultacji lekarskiej.
  • Przerwij stosowanie przy reakcjach alergicznych.

Złocień w ogrodzie – sadzenie i pielęgnacja ogólna

Złocień to piękna roślina ozdobna. Może atrakcyjnie prezentować się w ogrodzie. Występuje w rozmaitych wariantach. Daje szerokie możliwości aranżacji. Możesz tworzyć kompozycje ogrodowe. Wykorzystaj złocień w florystyce. Złocień jest rośliną o niskich wymaganiach. Może rosnąć w różnych warunkach. Rośliny najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Dobry jest też półcień. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna. Musi być bogata w składniki odżywcze. Gleba o odczynie obojętnym (pH około 7,0) jest idealna. Powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta i wilgotna. Sadzenie złocienia jest możliwe wiosną i jesienią. Odległość sadzenia to 30-50 cm. Rośliny są odporne na mróz. Sadzenie jest możliwe w strefach 5-9. W chłodniejszych strefach wymagają zabezpieczenia. Ściółkowanie i okrywanie agrowłókniną pomaga zimą. Złocień wymaga regularnego podlewania. Szczególnie w okresach suszy. Gleba powinna być lekko wilgotna. Nawożenie nie zawsze jest konieczne. Na słabszych glebach użyj nawozów organicznych.

Jakie są wymagania glebowe złocienia?

Złocień potrzebuje gleby żyznej, przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej i wilgotnej. Odczyn powinien być obojętny (około 7,0).

Przycinanie złocienia

Przycinanie wiosenne usuwa martwe pędy. Stymuluje wzrost rośliny. Jesienią usuwaj przekwitłe kwiaty. Obcinaj całe rośliny tuż nad ziemią.

Choroby i szkodniki

Złocień jest podatny na choroby grzybowe. Najczęstsze to mączniak prawdziwy. Może wystąpić mączniak rzekomy. Szkodniki to mszyce. Stosuj środki ochrony roślin. Możesz używać naturalnych metod. Napary z ostrej papryki pomagają. Biedronki zjadają mszyce. Regularnie sprawdzaj stan roślin. Odpowiednia pielęgnacja zwiększa odporność.

  • Dodaj kompost przed sadzeniem.
  • Ściółkuj i okrywaj rośliny na zimę.
  • Stosuj środki ochrony roślin.
  • Eksperymentuj z różnymi odmianami.

Inne gatunki i zastosowania

Złocień wielki (Leucanthemum maximum) to inny gatunek. Istnieje też złocień dalmatyński. Złocień maruna i złocień właściwy są najczęściej spotykane w Polsce. Złocień był używany od starożytności. Był symbolem bogactwa. Symbolizował dobrobyt. W średniowieczu używano go leczniczo. Był składnikiem mikstur. W nowożytności ceniono go za walory dekoracyjne. Eksperci doceniają złocień za wpływ na zdrowie. Wzmacnia odporność. Wzrost zainteresowania ziołami leczniczymi jest trendem. Popularność naparów i nalewek rośnie. Zioła jako środek na migrenę są popularne. Naturalne metody leczenia migren zyskują na popularności. Złocień maruna w formie suplementów jest stosowany.

Czy złocień właściwy to to samo co chryzantema?

Złocień właściwy jest znany także jako chryzantema. Należy do rodziny astrowatych.

  • Dowiedz się więcej o uprawie złocienia.
  • Sprawdź artykuły o złocieniach.
  • Przeczytaj o chryzantemach doniczkowych.
  • Zobacz TOP 10 krzewów zimozielonych.
  • Skorzystaj z poradnika formowania krzewów.

Złocień to roślina z potencjałem. Warto mieć go w ogrodzie. Możesz stosować produkty z jego zawartością. To może poprawić Twoje zdrowie.

Zobacz także:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *