Polskie rolnictwo przechodzi cyfrową transformację. Nowe platformy i technologie ułatwią pracę. Zobacz, jakie zmiany czekają rolników.
„Okienko dla rolnika” – Pierwszy krok do cyfrowej administracji
Pandemia COVID-19 zmieniła wiele obszarów życia. Wpłynęła także na funkcjonowanie polskiego rolnictwa. Uwidoczniła potrzebę cyfrowej komunikacji. Załatwianie spraw urzędowych online stało się ważne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzegło tę potrzebę. Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji utworzyło specjalne miejsce. Na portalu Gov.pl powstała podstrona „Okienko dla rolnika”. To skoncentrowane źródło wiedzy dla rolników. Jest to też miejsce do załatwiania spraw urzędowych.
Celem „Okienka dla rolnika” jest integracja usług. Rolnik ma załatwić wiele spraw. Wystarczy mu jeden login i hasło. Może użyć na przykład Profilu Zaufanego. Systemy różnych instytucji będą zintegrowane. Rolnik nie poda wiele informacji. Dane będą pobierane automatycznie. Planuje się uproszczenie usług. Dotyczy to Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obejmuje to też Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Inne inspekcje również mają być usprawnione. W 2020 roku stworzono e-usługę. Pozwala ona składać wnioski o oszacowanie strat. Dotyczy to strat spowodowanych suszą. Dane do oceny pochodzą z IUNG i IERiGŻ. Użycie danych radarowych zwiększa precyzję. Porozumienie o rozwoju usług cyfrowych zawarto 15 kwietnia 2021 roku. Projekt „Okienko dla Rolnika” angażuje 7 instytucji. Wdrożenie wybranych usług potrwa 1-1,5 roku. Początkowo wdrożonych zostanie 8 usług.
Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa – podkreśla minister Grzegorz Puda.
- Uproszczenie i automatyzacja procesów składania wniosków.
- Rozszerzenie usług cyfrowych na kolejne obszary.
- Użycie danych satelitarnych i radarowych do oceny strat.
„Portal Rolnika” ARiMR – Kompleksowa platforma cyfrowa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracuje nad nowym narzędziem. Jest to nowoczesny portal cyfrowy dla rolnika. Platforma nazywa się „Portal Rolnika”. Ma to być zintegrowany serwis online. Projekt jest finansowany z Krajowego Planu Odbudowy. Uruchomienie platformy planowane jest na czerwiec 2026 roku.
Portal zintegruje kluczowe informacje i usługi. Będą tam programy wsparcia. Portal będzie zawierał aktualne komunikaty. Znajdziesz tam informacje o programach wsparcia. Portal zintegruje aplikacje ARiMR. Zapewni dostęp do danych gospodarstwa. Będą tam interaktywne wnioski i formularze. Dane innych instytucji rolniczych będą zintegrowane. Dotyczy to KOWR, IJHARS, PIORiN, CDR. Na platformie dostępnych będzie 20 e-usług. Szesnaście usług świadczy ARiMR. Cztery usługi świadczą inne instytucje. Przykładowe funkcje to dostęp do transakcji finansowych. Możesz przeglądać działki i uprawy. Zgłosisz produkty ekologiczne. Zarejestrujesz wnioski o ocenę materiału siewnego. Portal ma być ułatwieniem dla rolników. Zapewni oszczędność czasu i wygodę. Da pełną kontrolę nad sprawami rolnymi. Umożliwi dostęp do aktualnych informacji. Projekt ma być kompleksowym rozwiązaniem w Europie.
Portal, który tworzymy, ma być ułatwieniem dla rolników. Takim jednym internetowym okienkiem , „platformą platform” instytucji administracji rolnej – Andrzej Borusiewicz.
Czas, wygoda i kontrola w jednym narzędziu – Portal Rolnika to przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda , a także pełna kontrola nad sprawami rolnymi oraz dostęp do aktualnych informacji i ofert wsparcia – wiceprezes Borusiewicz.
W serwisie dostępnych będzie 20 e-usług. ARiMR zapewni 16 usług. Inne instytucje zapewnią 4 usługi. Platforma ma zostać uruchomiona w czerwcu 2026 roku.
- Ułatwienie dostępu do usług i informacji.
- Oszczędność czasu i większa wygoda.
- Pełna kontrola nad sprawami rolnymi.
Kiedy planowane jest uruchomienie Portalu Rolnika?
Uruchomienie Portalu Rolnika planowane jest na czerwiec 2026 roku.
Ile e-usług będzie dostępnych na Portalu Rolnika?
Na Portalu Rolnika dostępnych będzie 20 e-usług.
Rolnictwo 4.0 i Internet Rzeczy (IoT) – Technologiczna rewolucja
Rolnictwo dynamicznie się zmienia. Rolnictwo Precyzyjne ewoluuje. Zmierza w kierunku Rolnictwa 4.0. Korzysta z Internetu Rzeczy (IoT). IoT tworzy sieć pomiarową. Zbierane są dane w czasie rzeczywistym. Dotyczy to procesów w gospodarstwie. Rozwiązania IoT w rolnictwie to inteligentne gospodarstwa. Pierwsze zastosowania IoT pojawiły się na początku XXI wieku. Rozwój trwa od lat 90. XX wieku. Początkowo monitorowano warunki atmosferyczne. Monitorowano też systemy nawadniania. IoT obejmuje czujniki i drony. Zawiera systemy nawigacji GPS. Obejmuje oprogramowanie do analizy danych. Czujniki monitorują temperaturę i wilgotność. Sprawdzają poziom nasłonecznienia. Monitorują wilgotność gleby. Drony monitorują stan upraw z powietrza. Identyfikują problemy. Mogą wykryć choroby i szkodniki. Systemy nawigacji GPS umożliwiają precyzyjne zarządzanie. Dotyczy to maszyn rolniczych. Zaawansowane oprogramowanie analizuje dane. Sugeruje optymalne działania. Dane z czujników i urządzeń mogą być analizowane. Pozwala to podejmować szybkie decyzje. IoT przyczynia się do wzrostu wydajności. Redukuje koszty produkcji. Poprawia jakość produktów. Wspiera zrównoważony rozwój.
Rolnictwo 4.0 to część Przemysłu 4.0. Zmiany napędza szybki Internet. Ważna jest łączność i przepustowość danych. Na polskich polach pracują roboty i drony. Używane są urządzenia autonomiczne. Wzrasta rola sztucznej inteligencji (AI). Ważne jest uczenie maszynowe. Wszystkie zmiany napędzą sieci 5G. Dane z czujników zbiera Big Data. Podstawowe urządzenia przyszłości to roboty i drony. To też urządzenia autonomiczne. Polska ma potencjał innowacji. Nie jest to skala masowa. Przykłady polskich innowacji to monitoring bydła GPS. Jest też system e-stado. Wiatrakowiec służy do teledetekcji. Roboty koszące z lidarem mogą pracować 24/7. HarvestMaster X zbiera plony. Analizuje też jakość. W Polsce zachodzą przemiany strukturalne. Widać koncentrację zasobów produkcyjnych.
Wdrożenie IoT wiąże się z kosztami. Dotyczy to zakupu i instalacji. Wymaga szkoleń dla rolników. Bezpieczeństwo danych jest wyzwaniem. Zwłaszcza przechowywanie w chmurze. Integracja z istniejącymi systemami bywa trudna. Wymaga odpowiedniego planowania. Przyszłość IoT to większa automatyzacja. Rozwiną się czujniki i drony. Rozwiną się systemy analizy danych. Wprowadzona zostanie technologia blockchain. To zwiększy transparentność produkcji.
Rozwiązania techniczne jakie oferuje Rolnictwo Precyzyjne w połączeniu z siecią IoT zwiększają możliwości zbierania danych z różnych obszarów gospodarstwa.
Rozwiązania IoT są szczególnie przydatne w obiektach szklarniowych, które w dużym stopniu są zautomatyzowane.
W 2020 roku nakłady na B+R w rolnictwie wyniosły 0,06% PKB. Nakłady w innych sektorach bywają większe.
- Dobór czujników pod względem trwałości.
- Właściwy dobór i analiza danych.
- Dostęp do informacji przez smartfona.
- Zapewnienie niezawodnego połączenia sieciowego.
- Wybieranie kompatybilnych systemów IoT.
- Zabezpieczenie danych przed hakerami.
- Szkolenia dla rolników z obsługi technologii.
- Analiza kosztów i korzyści przed wdrożeniem.
Co to jest Rolnictwo 4.0?
Rolnictwo 4.0 to ewolucja Rolnictwa Precyzyjnego. Wykorzystuje technologie cyfrowe. Obejmuje Internet Rzeczy, AI i automatyzację.
Jakie technologie są kluczowe dla Rolnictwa 4.0?
Kluczowe technologie to Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI), drony, roboty i systemy Big Data.
Szybki internet na wsi – Klucz do cyfrowej przyszłości
Szybki internet jest kluczowy dla rolników. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśniło inwestycje. Dotyczą one szybkiego internetu na wsi. Infrastruktura telekomunikacyjna powstaje dzięki KPO. Wykorzystywane są też Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Rozstrzygnięto kilka naborów na dofinansowanie. Dzięki projektom dostęp do internetu zyska 800 tysięcy punktów adresowych. Może być to nawet 1 milion punktów. Dotyczy to głównie obszarów wiejskich. Dofinansowanie kierowane jest tam, gdzie internet jest utrudniony. Obejmuje miejsca, gdzie go nie ma. Inwestycje komercyjne przedsiębiorstw także pomagają. Przyczyniają się do eliminacji „białych plam”.
Dostęp do szybkiego internetu to podstawa. Umożliwia pracę zdalną. Pozwala na naukę na odległość. Ułatwia załatwianie spraw urzędowych online. Ważne są zakupy online. Można korzystać z usług medycznych. Rozwój infrastruktury na wsi trwa. Celem jest powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu. Szybki internet to szansa na rozwój przedsiębiorczości. Zwiększa aktywność zawodową rolników. Umożliwia korzystanie z nowoczesnych narzędzi. Dotyczy to narzędzi cyfrowych w gospodarstwie.
Dostęp do niezawodnego i szybkiego internetu to dziś podstawa pracy zdalnej, nauki na odległość, załatwiania spraw urzędowych, zakupów online, korzystania z usług medycznych na odległość.
Szybki internet to także szansa na rozwój przedsiębiorczości i aktywności zawodowej rolników, umożliwiając korzystanie z nowoczesnych narzędzi cyfrowych w gospodarstwie.
Dzięki projektom dostęp do internetu uzyska od 800 tysięcy do 1 miliona punktów adresowych.
- Ponowne wykorzystanie środków z Programu Polska Cyfrowa.
- Dofinansowanie kosztów usług szerokopasmowych.
- Działania na rzecz zwiększenia dostępności internetu.
Trendy i zmiany na rynku rolnym 2025 – 2026
Rok 2025 przynosi istotne zmiany w rolnictwie. Wynikają z postępu technologicznego. Wpływają też zmiany w polityce rolnej. Sektor rolniczy przechodzi dynamiczną transformację. Nowe programy dotacyjne są rozszerzane. Obejmują program Rolnictwo 4.0. Polityki wsparcia finansowego przechodzą reformy. System dopłat bezpośrednich podlega dostosowaniom. 10% środków może zostać wstrzymanych. Dotyczy to naruszeń BHP lub praw pracowniczych. Minimalny próg powierzchniowy to 1 ha. Wyklucza to najmniejsze gospodarstwa. Rolnictwo 4.0 w 2025 roku rozszerzono do 1,19 mld zł. Można otrzymać do 200 tys. zł wsparcia. Dotyczy to technologii cyfrowych.
Rynek surowców rolnych wykazuje zmienne trendy. Notowania zbóż utrzymują się stabilnie. Cena pszenicy wzrosła o 8% r/r. Produkcja mleka w Polsce wzrosła o 6%. Stało się to pomimo spadku podaży w UE. Zapasy jabłek spadły o 12%. To podniosło cenę koncentratu o 18%. Polskie frytki to 23% rynku unijnego. Zanotowano 9% wzrost wolumenu. Ceny nawozów na świecie idą w górę. Ceny rzepaku i pszenicy tanieją. Kontrakty na nowe zbiory rzepaku idą w górę. Ceny bydła są rekordowo wysokie. Ceny masła przestały szokować. Dynamika wzrostu wyraźnie hamuje.
Wprowadzono nowy obowiązek. Ewidencja zabiegów będzie elektroniczna od 2026 roku. Od lipca 2025 r. obowiązuje zakaz neonikotynoidów w rzepaku. Promuje się metody biologiczne. Dopłaty do biopreparatów z Bacillus thuringiensis sięgają 60%. UE planuje podatek węglowy od 2026. Wymusza to dekarbonizację. Pilot program AgroZero dotuje biogazownie. Dotyczy to instalacji powyżej 50 kW. Ważne daty to 30.06.2025 dla rolników. Najważniejsze terminy ekoschematów 2025 są kluczowe. Rolnicy korzystający z ekoschematów pamiętają o terminach. Dotyczy to dokumentowania działań.
Zrównoważone rolnictwo zyskuje na znaczeniu. Praktyki regeneratywne są promowane. Obejmują płodozmian i uprawy okrywowe. Poprawiają jakość gleby. Zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Liczba gospodarstw ekologicznych rośnie. Susza jest widoczna na polach. Susze w 65% regionów UE zmusiły do działań. Trzeba stosować odmiany odporne na wodę. Przykład to pszenica AquaSave. Ma 40% mniejsze zużycie wody. System DripControl 2.0 oszczędza do 30% wody. Na terenach zalewowych testuje się pływające szklarnie. WaterFarm zwiększają plony o 18%. W pierwszym kwartale 2025 odnotowano 127 przypadków grypy ptaków w Polsce. Spowodowało to 15% spadek produkcji jaj. ASF wraca. Potwierdzono ognisko u świń w 2025 roku. Drugie ognisko ASF było na wschodzie kraju.
Wypadki w rolnictwie to ważny temat. Wypadki w I kwartale 2025 wzrosły o 100%. Dotyczy to porównania z 2024. Odnotowano 16 wypadków śmiertelnych. 82-letni mężczyzna został potrącony przez ciągnik. Stało się to podczas prac polowych. Pijany rolnik uderzył ciągnikiem w drzewo. Miał 8 promili alkoholu. Pożar chlewni w Komornie zabił 200 świń. Bezpieczne gospodarstwo rolne to priorytet. Polska wieś XXI wieku jest atrakcyjna. Szczególnie dla młodych rolników. Coraz więcej kobiet prowadzi gospodarstwa. W Polsce trwa walka o wizerunek rolnictwa. Konsolidacja gospodarstw postępuje. Kowr wydzierżawi 100-ha gospodarstwo pod Wrocławiem. Wzrost czynszów za dzierżawy na Pomorzu to 4-6 tys. zł/ha.
Jakie są kluczowe zmiany w dopłatach w 2025 roku?
System dopłat bezpośrednich podlega dostosowaniom. 10% środków może być wstrzymane za naruszenia. Minimalny próg powierzchniowy wynosi 1 ha.
Czy ceny zbóż rosną czy spadają?
Notowania zbóż utrzymują się stabilnie. Cena pszenicy wzrosła o 8% r/r. Ceny rzepaku i pszenicy tanieją przed żniwami.
Co oznacza elektroniczna ewidencja zabiegów?
Od 2026 roku ewidencja zabiegów środkami ochrony roślin będzie obowiązkowa. Będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie.
Edukacja i wsparcie cyfryzacji
Cyfryzacja rolnictwa wymaga wiedzy. Dostępne są materiały edukacyjne. Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa stworzyła e-zasoby. Pomagają one doskonalić umiejętności językowe. Zawierają materiały o różnym stopniu trudności. Obejmują typowe sytuacje komunikacyjne. Dotyczy to komunikacji z klientami. Obejmuje też rozmowy z kolegami. Pomaga czytać instrukcje. Umożliwia wydawanie poleceń. Pomaga rozwiązywać problemy. Uczy ustalać terminy. Obejmuje korespondencję i prezentacje. Materiały są dla uczniów kierunków rolniczych. Dotyczy to rolnika, technika rolnika. Obejmuje technika agrobiznesu. Projekt finansowano z Europejskiego Funduszu Społecznego. Materiały wydano w 2017 roku.
Wsparcie obejmuje też webinaria i szkolenia. Rolnicy.com organizuje webinaria online. Organizowane są targi i kongresy. Przykład to Targi Bioagro 2025. Odbywa się Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi. Kancelaria Premiera zaprasza na Targi Pracy. Portal Rolniczy informuje o wydarzeniach. Zamieszcza aktualności z kraju i świata. Informuje o rynku i trendach. Serwis informuje o wsparciu finansowym. Obejmuje Premie dla młodych rolników. Dotyczy restrukturyzacji gospodarstw. Informuje o programach UE (PROW 2014-2020). W 2025 roku dostępne są programy wsparcia. Dotyczą rozwoju małych gospodarstw. Od 25 lipca można składać wnioski. Wsparcie wynosi do 120 000 zł. Termin składania wniosków to 25 lipca do 20 września 2025.
- Korzystanie z materiałów do nauki języków.
- Dostosowanie treści do potrzeb uczniów rolniczych.
- Używanie dostępnych narzędzi online.
- Zachęta do udziału w webinariach i targach.
- Przypomnienie o terminach złożenia wniosków.
- Wskazówki dotyczące wyboru karmy i nawozów.
- Zachęta do korzystania z katalogów firm.
Skąd wziąć materiały do nauki języków dla rolników?
Materiały edukacyjne dostępne są w e-zasobach Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Czy są programy wsparcia dla młodych rolników?
Tak, dostępne są programy wsparcia. Obejmują Premie dla młodych rolników. W 2025 roku można też składać wnioski na rozwój małych gospodarstw.
Zobacz także:
- Uprawa i Zbiór Warzyw i Owoców w Ogrodzie
- Jak sprawdzić dopłaty bezpośrednie i kto je otrzymał?
- Targi Rolne AGROTECHNIKA 2025 w Bratoszewicach – Święto Polskiego Rolnictwa
- Dopłaty do materiału siewnego 2025 – Złóż wniosek do 10 lipca!
- Wiadomości rolnicze na koniec czerwca 2025 – przegląd rynku i regulacji
Dodaj komentarz