Lipnica Murowana to urokliwa wieś w województwie małopolskim. Poznaj jej bogatą historię i unikalne tradycje. Odkryj zabytkowy kościół wpisany na listę UNESCO. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić to miejsce podczas Niedzieli Palmowej.
Historia Lipnicy Murowanej – Śladami Przeszłości
Lipnica Murowana leży w kotlinie otoczonej wzgórzami. Miejscowość znajduje się na pograniczu Pogórza Wiśnickiego i Beskidu Wyspowego. Jej historia sięga XII wieku. Oficjalne założenie miasta nastąpiło w XIV wieku. Król Władysław I Łokietek lokował miasto na prawie średzkim w 1326 roku. Miejscowość została założona w 1326 roku przez króla polskiego Władysława I Łokietka. Lipnica Murowana posiadała prawa miejskie w latach 1326–1934. W XIV wieku Lipnica Murowana rozwijała się jako ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Rozwinęła się przy węgierskim szlaku handlowym w średniowieczu. W 1379 roku zmieniono prawo na magdeburskie. Miasto otoczono murem z bramami. Otaczały ją mury, które znikły z krajobrazu w ciągu dziejów. W 1934 roku utraciła prawa miejskie. Miasto utraciło prawa miejskie w 1934 roku. Zachował się średniowieczny układ z rynkiem i wąskimi uliczkami. Zachował się średniowieczny układ zabudowy z czworobocznym rynkiem. Wiele zabytkowych budynków przetrwało do dziś.
Najważniejsze Zabytki i Architektura
Lipnica Murowana posiada wiele ciekawych zabytków. Najcenniejszym obiektem jest drewniany kościół świętego Leonarda. Kościół zbudowano pod koniec XV wieku. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. W 2003 roku kościół wpisano na listę UNESCO. Kościół od 2003 roku jest obiektem UNESCO. Lipnica Murowana ma drewniany kościół św. Leonarda wpisany na Listę UNESCO. W Lipnicy Murowanej znajduje się 3 zabytkowe kościoły. Kościół św. Andrzeja Apostoła pochodzi z XIV wieku. Kościół św. Szymona pochodzi z XVII wieku. Miejscowość ma kilka ciekawych zabytków, dostępnych ze szlaku św. Szymona z Lipnicy. Rynek w Lipnicy Murowanej stanowi serce miejscowości. Ma wymiary 55 na 60 metrów. Rynek był miejscem ważnych wydarzeń. Dotyczyły one sfery patriotycznej, politycznej i religijnej. Na rynku ustawiono kolumnę świętego Szymona z Lipnicy. Kolumna stanęła tam w 1913 roku. Obok rynku znajduje się kolumna św. Szymona, postawiona w 1913 roku. W miejscowości znajdziesz pomnik Władysława Łokietka. Zobaczysz też średniowieczną studnię drewnianą. Najstarszy dom pochodzi z 1841 roku. Murowany dom starościński zbudowano w XVII wieku. W Lipnicy Dolnej znajduje się dwór Ledóchowskich. Powstał on w latach 1830-1835. W Lipnicy Dolnej jest dwór Ledóchowskich i cmentarz z kamiennymi nagrobkami. Dom Długoszowski był świadkiem ważnych wydarzeń. Obejmowały one m.in. I wojnę światową.
Kiedy Kościół św. Leonarda został wpisany na listę UNESCO?
Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku.
Słynna Tradycja Palm Wielkanocnych
Lipnica Murowana znana jest przede wszystkim z Konkursu Palm Wielkanocnych. Konkurs odbywa się od 1958 roku. Od 60 lat odbywa się konkurs Palm Wielkanocnych. Tradycja trwa ponad 60 lat. Najlepszą porą na wędrówkę jest Niedziela Palmowa. Tego dnia odbywa się konkurs palm. Wizyta w Lipnicy Murowanej związana jest głównie z konkursem Palm Wielkanocnych. W Niedzielę Palmową odbywa się konkurs palm wielkanocnych. Największe palmy osiągają ponad 30 metrów długości. Palmy ustawiane są przy kolumnie z rzeźbą św. Szymona z Lipnicy. Palmy są ustawiane przy drzewach na Rynku. Tradycja jest ważnym elementem promocji regionu. Podziw dla pracy twórców wyrażają odwiedzający.
Jestem pełna podziwu dla pracy twórców. – Aneta Jaworska
Aktywny Wypoczynek i Szlaki Turystyczne
Okolice Lipnicy Murowanej oferują wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Miejscowość leży w Lipnicko-Wiśnickim Parku Krajobrazowym. Park ten zapewnia malownicze widoki. Znajduje się w Lipnicko-Wiśnickim Parku Krajobrazowym. W pobliżu znajdują się liczne szlaki turystyczne. Lipnica Murowana leży w pobliżu malowniczych szlaków turystycznych. Na wycieczkę po okolicy warto wyruszyć czarnym szlakiem. Szlak czarny wyrusza na południe przez Las Miejski. Wiedzie on na południe przez Las Miejski. W dalszą trasę prowadzi szlak zielony. Szlak zielony prowadzi na Dominiczną Górę, skąd schodzimy do Rajbrotu. Idziemy za jego znakami na Dominiczną Górę. Stamtąd schodzimy do Rajbrotu. W Rajbrotu znajduje się zabytkowy drewniany kościół z XVI wieku. Następnie niebieskim szlakiem kierujemy się na północ. Niebieski szlak prowadzi na północ, doliną Uszwicy, na szczyt góry Paprotnej. Szlak prowadzi doliną Uszwicy. Wspinamy się na szczyt góry Paprotnej. Podziwiamy oryginalne skałki piaskowcowe. Skałki te zwane są Kamieniami Brodzińskiego. Trasę kończymy na parkingu przy drodze z Lipnicy do Gdowa. Szczegółowy przebieg to Lipnica Murowana – Rajbrot – Kamienie Brodzińskiego. Długość tego szlaku wynosi 12.3 km. Najdłuższy szlak w okolicy ma 42 km. Najwyższy punkt szlaku osiąga 581 m n.p.m. Szlak prowadzi przez las, łąki i wzdłuż lasu sosnowego. W okolicy znajdują się pomniki przyrody. Oprócz Kamieni Brodzińskiego to rezerwat Kamień Grzyb. W okolicy znajdują się pomniki przyrody Kamienie Brodzińskiego, rezerwat Kamień Grzyb oraz Skałki Chronowskie.
Na szlaku mijamy jedynie parę turystów.
Gdy szlak dochodzi do drogi gminnej, skręcamy w prawo, w kierunku wsi.
Jaka jest długość szlaku wokół Lipnicy?
Długość szlaku wokół Lipnicy, obejmującego trasę Lipnica Murowana – Rajbrot – Kamienie Brodzińskiego, wynosi 12.3 km.
Gdzie prowadzi niebieski szlak z Lipnicy?
Niebieski szlak z Lipnicy prowadzi na północ, doliną Uszwicy, na szczyt góry Paprotnej i do Kamieni Brodzińskiego.
Praktyczne Informacje dla Turystów
Planujesz wizytę w Lipnicy Murowanej? Przygotuj się na zwiedzanie tego urokliwego miejsca. Możesz rozpocząć zwiedzanie od rynku. Inną opcją jest kościół św. Leonarda. Warto też zacząć od dworu Ledóchowskich. Zarezerwuj około 2 godzin na zwiedzanie. Ten czas wystarczy na Lipnicę Murowaną i Lipnicę Dolną. Czas zwiedzania Lipnicy Murowanej i Lipnicy Dolnej to około 2 godziny. Spacer od parkingu do Lipnicy Murowanej zajmuje około godziny. W sumie odcinek spaceru z Lipnicy do miejsca parkingowego to ponad 11 km. W miejscowości znajdziesz różne opcje noclegowe. Przygotowano różne opcje noclegowe, np. hotele, pensjonaty, agroturystyki. Lipnica Murowana oddalona jest od Bochni o 16 km. Lipnica Murowana oddalona jest od Brzeska o 18 km. W okolicy znajduje się wiele dodatkowych atrakcji. Możesz odwiedzić Zamek w Wiśniczu. Zamek w Wiśniczu został wzniesiony w połowie XIV wieku przez Jana Kmitę. Warto zobaczyć też Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Muzeum w Nowym Wiśniczu założono w 2002 roku. Ciekawym miejscem jest Muzeum Motyli Arthropoda. Muzeum Motyli Arthropoda powstało dzięki profesorowi Stanisławowi Fischerowi w 1959 roku. Posiada ponad 5000 okazów motyli. Możesz zwiedzić ruiny zamku w Czchowie. Zamek w Czchowie pochodzi z XIII–XIV wieku. Ruiny zamku w Czchowie znajdują się na wzgórzu Baszta nad Dunajcem. W Czchowie znajduje się Park Militarny. Park Militarny w Czchowie wyposażony jest w militaria od średniowiecza do czasów współczesnych. Warto zwiedzić Pałac Goetz. Pałac Goetz został wybudowany w 1898 roku w Wiedniu. Zwiedzanie Pałacu Goetz z przewodnikiem trwa około 1 godziny. Dla miłośników rozrywki polecana jest Energylandia. Energylandia jest największym w Polsce parkiem rozrywki. Możesz też skorzystać z basenów termalnych. Termy Gorący Potok i Szaflary znajdują się w Małopolsce. Gorący Potok w województwie małopolskim w miejscowości Szaflary to duży obiekt basenowy.
Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Lipnicy Murowanej?
Na zwiedzanie Lipnicy Murowanej i Lipnicy Dolnej warto zarezerwować około 2 godziny.
Jakie są główne atrakcje w okolicy Lipnicy Murowanej?
W okolicy Lipnicy Murowanej warto zobaczyć Zamek w Wiśniczu, Muzeum Motyli Arthropoda, ruiny zamku w Czchowie oraz Park Militarny.
Planując wizytę, skorzystaj z poniższych sugestii:
- Zacznij zwiedzanie od rynku, kościoła św. Leonarda lub dworu Ledóchowskich.
- Zarezerwuj około 2 godzin na zwiedzanie Lipnicy Murowanej i Lipnicy Dolnej.
- Zobacz relikwię św. Szymona i posąg kultowy w kościele.
- Zwiedź cmentarz z I wojny światowej nr 299.
- Weź udział w konkursie palm wielkanocnych podczas Niedzieli Palmowej.
Dostępne technologie ułatwiają zwiedzanie. Możesz skorzystać z aplikacji mobilnej. Dostępne są wirtualne spacery. Istnieje także aplikacja VR.
Więcej informacji znajdziesz na oficjalnych portalach turystycznych. Odwiedź stronę malopolska.pl. Możesz też zapisać się do newslettera.
Zobacz także:
Dodaj komentarz