Pawie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ptaków świata. Zachwycają barwnym upierzeniem. Poznaj ich gatunki, życie i znaczenie w kulturze. Dowiedz się więcej o rzadkich białych pawiach.

Charakterystyka pawi – gatunki i występowanie

Pawie to ptaki z rodziny bażantowatych. Pochodzą z Azji Południowej i Afryki Środkowej. Klasyfikuje się je w dwóch rodzajach. To rodzaj Pavo oraz Afropavo.

Paw indyjski (Pavo cristatus)

Ten gatunek pochodzi z subkontynentu indyjskiego. Samce mają wspaniałe, długie pióra ogonowe. Mogą osiągać do 2.2 metra długości. Samice, zwane grochówkami, mają skromniejsze upierzenie. Paw indyjski jest narodowym ptakiem Indii.

Paw zielony (Pavo muticus)

Paw zielony żyje w Azji Południowo-Wschodniej. Charakteryzuje go metaliczne zielone upierzenie. Samiec posiada długi tren z wzorami przypominającymi oczy. Jest nieco mniejszy od pawia indyjskiego.

Paw kongijski (Afropavo congensis)

Ten gatunek zamieszkuje lasy deszczowe Afryki Środkowej. Jest najmniejszym i najrzadszym pawiem. Ma niebiesko-szare upierzenie. Jego pióra ogonowe są krótkie. Paw kongijski jest narażony na wyginięcie. Na wolności żyje nie więcej niż 10 tysięcy tych ptaków. W Europie w 10 ogrodach zoologicznych przebywa około 30 osobników. Hodowla pawia kongijskiego jest trudna.

Inne odmiany pawi

Istnieją też inne odmiany pawi. Pawie białe to genetyczna odmiana pawia indyjskiego. Pawie czarnodziobe mają czarno-białe upierzenie. Posiadają również wydłużone pióra na głowie.

Zobacz też:  Koza Burska: Opis Rasy, Charakterystyka i Hodowla

Białe pawie – rzadkość w przyrodzie

Białe pawie wzbudzają ogromne zainteresowanie. Nie są to albinosy w ścisłym znaczeniu. Stanowią genetyczny wariant pawia indyjskiego. Brak pigmentu sprawia, że pióra są białe. Pióra pawi swoją barwę zawdzięczają pigmentom i strukturze. Brak pigmentu uwidacznia strukturalne odbicia światła.

Nietypowe narodziny

Białe pawie rodzą się rzadko. Zazwyczaj wykluwają się przypadkowo. Pochodzą z jaj od różnych samic. W momencie klucia pisklęta mają odcienie. Wskazują one na przyszłe wybarwienie. W 100% białe pozostają do końca życia.

Białe pawie w lubińskim ZOO

Niezwykłe pawie albinosy mieszkają w lubińskim zoo. Dwa osobniki przyszły na świat wiosną 2020 roku. Były to ptaki z dwóch gniazd. Nie są rodzeństwem. Od 2017 roku stado wolno spaceruje po terenie zoo. Na wolności w stadzie pozostaje 9 pawi. W tym są dwa białe osobniki. Pawie albinosy mają się dobrze w lubińskim zoo.

W lubińskim ogrodzie pawie albinosy mają się dobrze. – Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie

Biały paw to po prostu paw indyjski obdarzony mutacją genetyczną. – Agata Bończak

Pawie po wykluciu są zamykane. Robi się to na kilka tygodni. Dzięki temu podrosną. Nie są wtedy narażone na ataki drapieżników. Białe pawie są częściej zagrożone. Drapieżniki takie jak lisy i kuny łatwiej je zauważają. Opieka nad nimi jest standardowa. Wystarczy podawać karmę i świeżą wodę. Nie należy dawać im pokarmów od ludzi. Mogą im one zaszkodzić. Opiekunowie przestrzegają, by nie podchodzić zbyt blisko. Pawie mogą zaatakować.

Czy białe pawie to albinosy?

Całkowicie białe pawie nie są albinosami. Są to białe pawie będące wariantem genetycznym pawia indyjskiego niebieskiego.

Dlaczego białe pawie są rzadkie?

Białe pawie powstają rzadko. Zazwyczaj wykluwane są przypadkowo. To efekt rzadkiej mutacji genetycznej.

Zobacz też:  Wynajem limuzyny z kierowcą – Luksus i Komfort Podróży

Życie i zachowanie pawi

Pawie są znane ze swojego oszałamiającego upierzenia. Uważane są za jedne z największych ptaków latających. Żyją w skupiskach liściastych lasów. Preferują suche, otwarte tereny. Najlepiej czują się na wysokościach 900 do 1300 m n.p.m.

Rozwój i rozmnażanie

Pawie potrzebują trzech lat. W tym czasie rozwijają upierzenie ogona. Samica składa od 3 do 12 jaj w sezonie. Czas wylęgu wynosi średnio 28 dni. Ptaki osiągają dojrzałość płciową po 3 latach. Średnia długość życia pawia to 18 lat na wolności. W niewoli mogą żyć do 25 lat i dłużej. Pawie potrafią udawać. Grzebień pawia działa jak czujnik krycia.

Lot pawi

Paw potrafi latać. Robi to mimo masywnego trenu. Jego dramatyczny ogon jest domyślnym wyglądem gatunku. Pawie są w pełni lotne. Nocują wysoko wśród gałęzi drzew. Prędkość lotu pawia wynosi do 10-12 mil na godzinę. Ogon pawia indyjskiego może mieć do 6 stóp długości. Ogon pawi kongijskich jest bardziej subtelny.

Upierzenie pawi

Upierzenie pawi pokryte jest strukturami. Przypominają one mikroskopijne kryształy. Fascynujące upierzenie pawia wabi partnerów. Kolory w piórach zależą od pigmentu i struktury. Struktury kryształów fotonicznych odbijają światło. Tworzą efekt opalizacji. Pióra pełnią też funkcje. Służą do samoobrony i regulacji temperatury.

Pawie w kulturze i opiece człowieka

Pawie mają długą i szanowaną historię. Są ważne w wielu kulturach i religiach. Symbolizują nieśmiertelność i szczęście. Oznaczają królewskość i bogactwo. Pawie były przysmakiem w czasach średniowiecza. Dziś hodowane są przeważnie dla piór. Wartość piór może być ogromna.

Etyczne pozyskiwanie piór

Nie trzeba zabijać pawia dla jego piór. Można zbierać zrzucone pióra. To etyczny sposób pozyskiwania. Możliwe jest też używanie syntetycznych pawich piór.

Pawie w ogrodach zoologicznych

Opieka nad pawiem w ZOO jest kluczowa. Zwierzęta osłabione lub chore potrzebują wsparcia. Pawie w ogrodach zoologicznych żyją dłużej. Dzieje się tak niż na wolności. W Polsce i Europie hoduje się pawie indyjskie i złote. Warszawskie ZOO wyhodowało potomstwo pawii kongijskich. Monitoruje się populację pawi. Koordynator dba o wymianę osobników.

  • Wspieraj działania ochronne na rzecz zagrożonych gatunków pawii.
  • Chronić i doceniać różnorodność gatunków pawia.
  • Używać zdjęć i informacji o pawiach do edukacji.
Zobacz też:  Plaga myszy w Australii – skala problemu i walka z gryzoniami

Pawie w sztuce i edukacji

Pawie są symbolem piękna w różnych kulturach. Ich wizerunki są popularne. Można je znaleźć na przykład w kolorowankach. Pawie kolorowanki to rysunki pawi. Dzieci mogą kolorować pióra. Tworzą własne wersje ptaków. Kolorowanki pomagają dzieciom. Rozpoznają kolory i ćwiczą precyzję. Rozwijają zmysł estetyczny. Wspomagają koncentrację i cierpliwość. Rozwijają sprawność manualną i wyobraźnię. Serwisy internetowe oferują setki darmowych wzorów. Są one dla dzieci i dorosłych. Codziennie dodawane są nowe motywy.

  • Szukaj kolorowanki według kategorii.
  • Skorzystaj z opcji drukowania.
  • Poinformuj o kolorowankach innych rodziców.

Można znaleźć portrety pawi. Dostępne są w bazach zdjęć stockowych. Serwisy oferują miliony zdjęć. Umożliwiają wyszukiwanie obrazem. Dostępne są też narzędzia cyfrowe. Pozwalają generować lub edytować obrazy pawi.

Zobacz także:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *