Odpowiednie pH gleby jest kluczowe dla zdrowego wzrostu i rozwoju roślin. Wpływa na dostępność składników pokarmowych. Zrozumienie poziomu pH gleby zapewnia sukces w uprawie warzyw i innych gatunków.

Czym jest pH gleby i dlaczego jest ważne?

pH gleby wskazuje na jej kwasowość lub zasadowość. Jest to miara stężenia jonów wodorowych (H⁺) w roztworze glebowym. Skala pH mieści się w zakresie od 0 do 14. Wartość 7 oznacza odczyn obojętny. pH poniżej 7 wskazuje na odczyn kwaśny. Wartość powyżej 7 oznacza odczyn zasadowy.

Odczyn gleby nie jest wartością stałą. Zmienia się pod wpływem warunków środowiska. Działalność człowieka także wpływa na pH. Na pH gleby wpływają m.in. rodzaj skał macierzystych i zawartość materii organicznej. Nawożenie i mikroorganizmy także mają znaczenie. Woda do podlewania może zmieniać pH gleby.

pH gleby ma kluczowe znaczenie dla dostępności składników odżywczych dla roślin. Gleby o odczynie kwaśnym mają niską dostępność niektórych składników. Nieodpowiednie pH może prowadzić do toksyczności pierwiastków. Może też powodować niedobory składników. Dotyczy to żelaza, manganu i wapnia. Właściwe pH wpływa na dostępność składników odżywczych. Wpływa także na zdrowie roślin. Większość roślin uprawnych preferuje pH lekko kwaśne. Optymalny zakres to zazwyczaj 6-7.

„Odczyn gleby warto na bieżąco monitorować w trakcie sezonu wegetacyjnego tak w uprawach pod chmurką, jak i w uprawie pod osłonami.”

Jak zmierzyć pH gleby?

pH gleby można badać na kilka sposobów. Najbardziej precyzyjne są badania laboratoryjne. Przeprowadza się je w stacjach chemiczno-rolniczych. Pomiar pH gleby można też wykonać samodzielnie. Służą do tego testery i kwasomierze. Dostępne są elektroniczne kwasomierze glebowe. Można też użyć prostego zestawu z płynem Helliga. Koszt dobrego testera podłoża to około 100 zł.

Zobacz też:  Skuteczne nawożenie ziemniaków – klucz do obfitych plonów

Przygotuj próbki z różnych miejsc ogrodu. Zapewni to reprezentatywność wyników. Regularne testowanie pH jest ważne. Umożliwia to lepsze decyzje dotyczące nawożenia. Pierwszy test pH wykonaj na początku sezonu. Kolejne testy zrób w środku sezonu i po zbiorach.

Jak często testować pH gleby?

Testuj pH gleby regularnie. Zrób to na początku sezonu wegetacyjnego. Powtórz badanie w trakcie sezonu. Zbadaj glebę także po sezonie.

Jaki jest koszt badania pH gleby?

Koszt dobrego testera pH gleby wynosi około 100 zł. Badania laboratoryjne mogą być droższe. Cena zależy od zakresu analizy.

Optymalne pH dla różnych roślin

Większość roślin toleruje glebę lekko kwaśną. Optymalny zakres pH to 5,5-6,5. pH od 6,6 do 7,2 uważane jest za obojętne. pH poniżej 4,5 to bardzo kwaśny odczyn. Powyżej 7,3 to odczyn zasadowy. Większość warzyw najlepiej rozwija się na glebach o pH 6.0-6.8. pH gleby dla większości warzyw powinno oscylować w granicach 6-7. Niektóre gatunki preferują gleby kwaśne. Inne lepiej rosną na glebach zasadowych.

Różne rośliny mają różne preferencje pH. Na przykład rododendrony wolą gleby kwaśne. Lawenda i róża preferują gleby bardziej zasadowe. Borówki lubią glebę kwaśną. Ich optymalne pH to 4-5. Optymalne pH dla roślin takich jak wrzosy i borówki to od 4,0 do 5,0.

Większość warzyw toleruje pH od 5 do 7,2. Dla warzyw takich jak pomidory i sałata idealne jest pH od 6,0 do 7,5. Warzywa mają różne wymagania pH. Pomidory najlepiej rosną przy pH 6,0-6,8. Ziemniaki preferują pH 5,0-6,0. Brokuły potrzebują pH 6,5-7,5. Szpinakowi odpowiada pH 6,2-6,8. pH dla buraka, cebuli, kalafiora, marchewki, sałaty, selera wynosi 6,0-6,8. pH dla koperku, pomidora, pietruszki korzeniowej, kukurydzy preferuje lekko kwaśne (5,5-6,5).

Zobacz też:  Mocznik w mleku krów – klucz do zdrowia i wydajności stada

Arbuz oprócz pH 6-7 wymaga gleby lekkiej i żyznej. Potrzebuje też gleby próchniczej i wilgotnej. Dla bób, kapusty czerwonej, pekińskiej, włoskiej optymalne pH to 6,2-7,0.

Optymalny zakres pH dla warzyw to 5.5 – 7.0. Dla owoców jest to 5.5 – 7.5. Dla ziół wynosi 5.5 – 7.0.

Zobacz także:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *